Jak pro Deník uvedla Radka Krysová z odboru životního prostřední kopřivnické radnice zelený buk je vysazený za Emila a červený za Danu. „Říká se, že je kluk jak buk, takže zelenolistý buk byl jasný – je to silný strom a aby k němu ladila i Dana, tak jsme zvolili bud červenolistý. Ty stromy jsou docela blízko u sebe, takže by se do budoucna měly jejich větve propojit,“ řekla Radka Krysová s tím, že odbor životního prostředí má rád vysazování stromů, takže se takové připomenutí manželů Zátopkových nabízelo.

Emil a Dana Zátopkovi
Fantastické století manželů Zátopkových. Slepice na oštěpu a pampelišky s mlékem

V blízkosti buků město Kopřivnice, organizátor akce, ještě nechalo nainstalovat dvě kovová křesílka a stoleček na němž je položená pamětní deska, která připomíná data narození a úmrtí obou sportovců a jejich největší úspěchy.

Nové stromy požehnal kopřivnický farář Martin Kudla, akci zpestřil vystoupením příborský pěvecký sbor Valentin, který přednesl několik lašských písní ze zpěvníku kopřivnického učitele Leopolda Víchy. „On sbíral ty lidové písně a zemřel rok před narozením Emila Zátopka, takže se domníváme, že v době kdy Emil Zátopek tady žil, tak ty písně mohl slyšet,“ doplnila Radka Krysová.

Na závěr akce přítomní a sbor dětí ze Základní školy Emila Zátopka zazpívali písně Stromy a Chválím tě země má od dvojice Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák.

Vyvrcholení oslav 

Zasazení buků bylo závěrečnou akci vyvrcholení oslav 100. výročí narození Emila a Dany Zátopkových, které město Kopřivnice pořádalo. Jedním z přítomných byl také Jiří Harašta, iniciátor vzniku sochy Emila Zátopka, kterou zástupci města odhalili v pátek 16. září v nově vznikajícím centru Kopřivnice.

Autorky a hosté na křtu knihy Dana Zátopková
Osobnosti na křtu knihy o Zátopkové. Pro nás byla inspirací, řekla Špotáková

„Jsem celkem spokojený, asi nejvíce s rekordní účastí na letošním Běhu Emila Zátopka a s tím, kolik dětí se zúčastnilo dětského závodu,“ pochvaloval si zakladatel běhu z Kopřivnice do Rožnova pod Radhoštěm, jenž se letos uskutečnil po jednadvacáté.