"Do soutěže bylo zařazeno 489 uměleckých děl z mnoha evropských zemí a Spojených států. Z České republiky putovalo do soutěže celkem 31 prací. Vedle kynšperské věznice to byla díla z věznice Břeclav, Heřmanice, Jiřice, Liberec, Odolov, Ostrava, Pardubice, Rapotice, Světlá nad Sázavou a Rýnovice. Odsouzený z Věznice Rýnovice se umístil na krásném druhém místě, dalších osm prací pak do stého místa," řekla mluvčí kynšperské věznice Petra Bělíková.

Kromě Zdeňka maluje v Kynšperku i Jakub. Je mu osmadvacet a svému koníčku se věnuje pět let. „Jednou jsem zkusil něco namalovat a zjistil jsem, že to jde. Postupem času mě to začalo i bavit a viděl jsem, že se začínám zlepšovat, Zjistil jsem, že při malování přijdu na jiné myšlenky, je to fajn. Beru to jako formu relaxace,“ uvedl.

Dobrý pocit a radost

Další ze spoluvězňů maluje naopak téměř celý život. Jmenuje se Miroslav, je mu třiačtyřicet a maluje od svých čtyř let. "Přináší mi to dobrý pocit a radost. Největší mám, když někomu nějaký obrázek věnuji,“ řekl Miroslav.

V soutěži byla hodnocena a oceněna umělecká díla žen, mužů a mladistvých umístěných ve vězeňských zařízeních. O vítězích rozhodla porota složená z odborníků na umění a přihlášená díla se stala součástí jedinečné sbírky vězeňského umění, která bude prezentována napříč Evropou v rámci putovní výstavy.

Cílem této soutěže je povzbudit vězněné osoby k vytvoření uměleckého díla a umožnit veřejnosti tato díla ocenit. A také informovat o realitě vězeňského života, přenést pozitivní impulzy k osobnímu rozvoji, podporovat osobní interakci s druhými lidmi a přispět tak k bezpečí, resocializaci a reintegraci do společnosti.