"Do soutěže bylo zařazeno 489 uměleckých děl z mnoha evropských zemí a Spojených států. Z České republiky putovalo do soutěže celkem 31 prací. Vedle kynšperské věznice to byla díla z věznice Břeclav, Heřmanice, Jiřice, Liberec, Odolov, Ostrava, Pardubice, Rapotice, Světlá nad Sázavou a Rýnovice. Odsouzený z Věznice Rýnovice se umístil na krásném druhém místě, dalších osm prací pak do stého místa," řekla mluvčí kynšperské věznice Petra Bělíková.

Jolana Kunešová se věnuje brašnářskému řemeslu. Vše potřebné se naučila sama.
Šije kabelky, sedla i boty. Bez práce nemůžu být, říká brašnářka ze Všehrd

Kromě Zdeňka maluje v Kynšperku i Jakub. Je mu osmadvacet a svému koníčku se věnuje pět let. „Jednou jsem zkusil něco namalovat a zjistil jsem, že to jde. Postupem času mě to začalo i bavit a viděl jsem, že se začínám zlepšovat, Zjistil jsem, že při malování přijdu na jiné myšlenky, je to fajn. Beru to jako formu relaxace,“ uvedl.

Dobrý pocit a radost

Další ze spoluvězňů maluje naopak téměř celý život. Jmenuje se Miroslav, je mu třiačtyřicet a maluje od svých čtyř let. "Přináší mi to dobrý pocit a radost. Největší mám, když někomu nějaký obrázek věnuji,“ řekl Miroslav.

V soutěži byla hodnocena a oceněna umělecká díla žen, mužů a mladistvých umístěných ve vězeňských zařízeních. O vítězích rozhodla porota složená z odborníků na umění a přihlášená díla se stala součástí jedinečné sbírky vězeňského umění, která bude prezentována napříč Evropou v rámci putovní výstavy.

Kamenné stupně na Křemžském potoce u Mašků.
Lidé se bojí o kamenné prahy v Křemžském potoce. Brání migraci ryb

Cílem této soutěže je povzbudit vězněné osoby k vytvoření uměleckého díla a umožnit veřejnosti tato díla ocenit. A také informovat o realitě vězeňského života, přenést pozitivní impulzy k osobnímu rozvoji, podporovat osobní interakci s druhými lidmi a přispět tak k bezpečí, resocializaci a reintegraci do společnosti.