Skládka pneumatik opět vyrůstá při silnici v rokli za zastávkou Veselé pod Rabštejnem směrem na Janskou. Už před dvěma lety tam dobrovolníci podobnou černou skládku likvidovali, ale zdá se, že místo si někdo oblíbil.

„Problémové místo jsme po celé dva roky nepravidelně kontrolovali, ale nepodařilo se nám někoho přistihnout. Je teď tedy naší povinností se o likvidaci černé skládky postarat,“ posteskl si starosta Veselé Josef Březina. Dodal, že i tentokrát bude obec doufat v pomoc dobrovolníků. Tímto problémem se bude nové zastupitelstvo zabývat hned na svém prvním zasedání, které se uskuteční 19. listopadu.

Ojeté pneumatiky v chráněném území

Skládka se nachází nejen v katastru obce Veselé, ale také na území Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. „Někdo si rokli zřejmě osvojil a vozí sem i nadále ojeté pneumatiky. Pravděpodobně jde o menší firmu či soukromníka z Markvartic, Janské či Veselé,“ uvedl Karel Stein ze Správy CHKO Labské pískovce.

To, že by se mohlo jednat o podnikatele z Veselé, starosta vylučuje. „Nemyslím si, že je to někdo od nás,“ dodal starosta Březina. Stejně tak smýšlí i markvartický starosta Petr Hodboď: „V obci nám funguje sběrný dvůr, kam mohou naši obyvatelé přivézt i pneumatiky, zdá se mi tedy nepravděpodobné, že by skládku zakládal někdo z našich.“

Pomohou dobrovolníci

S případnou likvidací černé skládky jsou markvartičtí ochotni pomoci. „Můžeme poskytnout jak zaměstnance, tak techniku,“ dodal Hodboď.

Stein z CHKO Labské pískovce doufá, že se pachatele podaří vypátrat. K jeho odhalení by mohla pomoci i výzva, kterou na svých stránkách správa a některé z dotčených obcí zveřejnily.

Pokud by se člověka, který černou skládku založil, podařilo dopadnout, hrozí mu pokuta až ve výši dvou milionů korun.

Před dvěma lety, kdy se skládka v rokli objevila poprvé, z ní dobrovolníci vyvozili asi tři stovky ojetých pneumatik, nádobu s vyjetým olejem a mnoho jiného odpadu. Pomohla i technika, pneumatiky museli dobrovolníci z rokle dostat za pomoci navijáku. „To vše tenkrát dělali lidé zdarma a ve svém volném čase. Pneumatiky byly v hlubokém údolí rozházeny v délce asi pěti set metrů, stejně je tomu tak i nyní,“ podotkl Stein.