Brněnský muzejní pavilon Anthropos v úterý znovuotevře po téměř tříměsíční nucené přestávce výstavu s fotografiemi svého zakladatele, jeskynního badatele a archeologa Karla Absolona (1877 až 1960). Expozice byla v létě hned dvakrát uzavřena, protože byla vyplavena při přívalových deštích. Cenné snímky Moravského krasu a přírody Balkánu i Francie zůstaly ale neporušeny, řekl vedoucí pavilonu Petr Kostrhun.

Suterén zaplavila voda do půl metru

„Byly ale ve velkém ohrožení. Expozice je umístěna v suterénu pavilonu, který byl do půl metru pod vodou. Fotografie byly ale umístěny na výstavních panelech,“ vysvětlil Kostrhun.

Zatopení suterénu v červenci a následně v srpnu způsobil rozvodněný Kohoutovický potok. V uplynulých dnech z něj byla odstraněna lávka a kolem Anthroposu se budují protipovodňová opatření tak, aby se další potíže s vodou již neopakovaly.

Všechny škody se ještě nepodařilo odstranit

Největší škody napáchala voda na vzduchotechnice objektu. Odhadují se na dva miliony korun. Odstraněny budou do zimy. Vystavené fotografie představují lokality, v nichž Absolon bádal. Nejsou pouhým dokumentem, na mnohých je patrný záměr vytvořit je kompozičně tak, aby vědeckou činnost ukázaly ve zromantizované podobě a byly atraktivní na přednáškách.

Absolonova fotografická kolekce zahrnuje asi 12.000 snímků. Výstava se koná k letošnímu 50. výročí od jeho úmrtí. Akce bude mimořádně prodloužena a potrvá až do jara příštího roku.

Absolon patří mezi zakladatele moderní speleologie. Probádal mnohé jeskyně v Moravském krase, kde zpřístupnil veřejnosti slavné Punkevní jeskyně s podzemní plavbou. Coby archeologa jej proslavil nález Věstonické venuše, která je příkladem nejranějšího umění v Evropě.