V lomu Velká Amerika došlo ve středu večer k další tragédii. Tentokrát v něm vyhasl život devětatřicetiletého muže. „O neštěstí v lomu byla policie informovaná kolem půl sedmé,“ uvedla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková. O události policii informoval návštěvník lomu, který ležící tělo zahlédl z protější strany.

Na místo neštěstí se okamžitě rozjely složky integrovaného záchranného systému. V lomu Velká Amerika zasahovaly hasičské jednotky z Berouna a Řevnic. Protože se jednalo o velmi náročný terén, musely si jejich lezecké skupiny z předělu mezi lomy Velká Amerika a Mexiko nejprve vytvořit lanovou cestu. Následně se dva berounští lezci slanili do hloubky zhruba 45 metrů k bezvládně ležícímu tělu, které se nacházelo v suťovišti v dolní části lomu poblíž vodní hladiny.

Ke zraněnému muži se pomocí lanové techniky hodlal spustit i přítomný lékař zdravotnické záchranné služby. K tomu už ale nedošlo. „Naši lezci zjistili, že poranění muže nejsou slučitelná se životem, a proto to už nebylo nutné,“ poznamenal velitel berounských profesionálních hasičů Tomáš Hradil.

Tělo musel přepravit gumový člun

Protože se jednalo o zásah v těžko přístupném terénu, museli se záchranáři rozhodnout, jakým způsobem tělo muže z dolní části lomu vytáhnou. Nakonec se rozhodli, že ho transportují přes vodu, přímo k příjezdové komunikaci do lomu.

„Na místo zásahu bylo povolané vozidlo s lodním přívěsem. Na gumovém člunu byl potom k tělu přepraven lékař, který konstatoval smrt. Společně s ním se k mrtvému dopravili i příslušníci kriminální policie. Po ohledání byly tělesné ostatky muže transportovány pomocí vanových nosítek Spencer a gumového člunu k přístupové komunikaci do lomu,“ popsal závěrečnou část zásahu Tomáš Hradil.

Podle lékaře záchranné služby došlo k tragickému neštěstí zhruba hodinu před objevením těla. V současné době ale není zřejmé, zda šlo o něšťastnou náhodu či plánovanou sebevraždu. „Policie prozatím nemůže vyloučit ani cizí zavinění. To vše je v současné době předmětem vyšetřování,“ upozornila Marcela Pučelíková.

K tragédii nemusí v berounském regionu dojít jen v lomu Velká Amerika. Nebezpečí lidem hrozí například i při výletu k Barrandově jeskyni v Srbsku. V ní v květnu letošního roku uvízl na několik dnů mladý muž.

V jeskyni byl muž vězněn několik dnů

Přestože spadl do hloubky 20 metrů a s poraněnou levou rukou byl v jeskyni uvězněn bez jídla i vody, nakonec vše přežil. Po čtyřech dnech ho z jeskyně vytáhli pomocí kladkostroje berounští profesionální hasiči sice podchlazeného a dehydrovaného, ale živého.

Stačilo málo a mohl mít i tento případ tragický konec. Zraněný muž se totiž několik dnů snažil dovolat pomoci, ale marně. Až čtvrtý den měl štěstí. V okolí jeskyně se čirou náhodou pohyboval turista, který volání uvězněného muže zaslechl. „Informoval ihned sportovní lezce,“ uvedl k případu velitel berounských profesionálních hasičů Tomáš Hradil.

Lezci se okamžitě vydali k Barrandově jeskyni a zraněnému poskytli první pomoc. O neštěstí následně vyrozumněli složky integrovaného záchranného systému, kterým se muže podařilo společnými silami z jeskyně vytáhnout. Přestože je všeobecně známo, jak je pohyb v blízkosti lomu Velká Amerika nebezpečný, denně u něho parkují auta návštěvníků, které toto nebezpečí láká a nechodí po vyznačených turistických trasách.