„Průsvitné stavby jsou dávným snem lidstva, ale průhledná střecha jde dál, až na hranici magie. Jedná se o první systém na světě, který je z vnějšku běžnou střechou a zevnitř průhledný, přináší nové příležitosti pro stavebníky,“ přiblížil autor nápadu Přemysl Kokeš. Architekt, jenž nedávno proslul i světovým oceněním za netradiční hasicí přístroj ve tvaru štítu.

Řopík na prodej - Oleksovičky.
Je libo bunkr? Armáda aktuálně na Znojemsku prodává tři, ceny ale letí vzhůru

Svůj střešní projekt nazval Nebesys, díky němu si mohou zájemci dopřát dostatek světla v podkrovích či starých chalupách s malými okny. „A užívat si výhledy na okolí nebo západy a východy slunce bez omezení. Systém navíc potlačuje světelné kontrasty, připomíná pobyt pod korunami stromů. Stínění zajišťuje lepší tepelnou pohodu v létě a tepelně izolační skla pro dostatek tepla v zimě,“ upozornil výkonný ředitel společnosti Pavel Janyška.

Zákazníci si připlatí 

Zájemci ale musí počítat s tím, že si za unikátní výrobek oproti klasické střešní tašce připlatí. Zhruba dvakrát až třikrát víc. Životnost střechy je stejná jako u klasického provedení. „Díky prosvětlení se ale stanou obyvatelné i půdní prostory, v nichž nelze instalovat střešní okna či vikýře. Bonusem je panoramatický výhled do krajiny,“ poukázal mluvčí společnosti Petr Hošek.

Jurkovičova sušárna ovoce na Horečkách
Přitažlivější okolí Pusteven? Architektonický skvost v Beskydech čeká proměna

Novinka se zamlouvá i Markovi Řepovi z Mikulova. „Řeší to věčný problém s temnými kouty v podkroví. Nevím ale, zda bych si při dnešních cenách stavebního materiálu mohl tuto vychytávku dovolit. Zní to ale lákavě,“ zvažoval muž.