Na maskovaný malý stan narazili ochránci zvířat z bartošovické záchranné stanice na začátku tohoto týdne v přísně chráněném území Poodří. I přesto, že se pravděpodobně jedná jen o přístřešek ke sledování zde žijícího ptactva, byl v mokřadech nelegálně.

„Kryt byl umístěn hluboko v mokřadu, kde je možné vstoupit pouze se souhlasem orgánu ochrany přírody a kde se nachází v Poodří zatím jediné hnízdiště vzácného jeřába popelavého,“ upřesnili pracovníci Českého svazu ochránců zvířat Nový Jičín.

K focení na hnízdišti je nutné povolení

„K focení na hnízdišti, dokonce i z krytu, je nutné povolení,“ upozorňují. Důvod? Na některé citlivé druhy ptáků, mezi které se řadí právě i jeřáb, mohou podobné změny v prostředí působit rušivě. Může se tedy stát, že v daném roce z takového důvodu vůbec ptáci v lokalitě nezahnízdí. A jak to tak vypadá, právě tato situace v okolí na černo postaveného stanu nastala.

„Podle aktuálních pozorování se toto bohužel stalo, ptáci nehnízdí, pouze zůstávají poblíž hnízdiště,“ potvrdili ekologové z ČSOP NJ. V případě, že bude mít zájem o pozorování zvěře v chráněných územích, rádi poskytnou všem přesné informace k této činnosti.

„Chápeme zájem o pozorování ptáků a pořizování krásných fotografií přírody. Někdy je ovšem nutné zvážit, zda v dané situaci nejde o činnost, která může naopak přírodě ublížit. V případě, že si nejste jisti, obraťte se prosím na nás, rádi vám poradíme,“ dodávají na závěr.