ON-LINE ke koronaviru ZDE

Od pátku je tam nárůst o 158 případů. Vyplývá to z údajů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT).

"Dnešní aktualizace dle CŘT NAKIT je trochu optimističtější i při vysokém počtu testování. Na Karvinsku 33 nových případů, což je v posledních týdnech dlouho nejlepší výsledek," komentoval na twitteru vývoj nákazy moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Na Ostravsku přibylo v evidenci od pátku 31 nakažených, celkem od počátku pandemie jich tam je 687, a na Frýdecko-Místecku 23 nakažených, dohromady 487. Na Opavsku počet pozitivně testovaných vzrostl o šest na 221, na Novojičínsku o pět na 121 a na Bruntálsku o jednoho na 31. 

Ze statistiky vyplývá, že v kraji je aktuálně v karanténě 1598 lidí a hospitalizováno je 38 nemocných. Celkem 1131 lidí už se koronaviru zbavilo a 66 v souvislosti s nákazou zemřelo.

Zatím bez karantény

Krajští hygienici v neděli uvedli, že za současné situace není nutné v Moravskoslezském kraji vyhlašovat nová plošná karanténní opatření. Ohnisko nákazy je lokalizované a pozitivní osoby včetně svých kontaktů jsou v domácí izolaci. Zhruba 90 procent nakažených nemá žádné příznaky, případně jen mírné.

„Samozřejmě situaci na Karvinsku trvale monitorujeme, vyhodnocujeme vliv přijatých opatření v lokálních ohniscích a jsme připraveni okamžitě reagovat na případný další vývoj,“ uvedla k situaci ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová. „Nemocní jsou v naprosté většině doma v karanténě podobně jako tomu bylo v případě ohniska na Dole Darkov. Nyní se očekává uklidnění situace v souvislosti se zastavením těžby na šest týdnů v dolech ČSM Jih a Sever,“ shrnula.

Hejtamn Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák však varoval, že se situace zhoršuje. „Dochází k tomu, že už to nejsou jen horníci, ale i další lidé. Z tohoto pohledu se situace určitě zhoršuje,“ řekl o víkendu pro Českou televizi. Apeloval zároveň na občany, aby i tam, kde to není vyžadováno, nosili roušky.