V pátek večer zde byla slavnostní vernisáží v rámci celorepublikové Muzejní noci zahájena výstava ořezávátek ze sbírky hranické rodačky Petry Kališové Václavíkové.

Návštěvníci mohou až do druhé poloviny září obdivovat stovky strouhátek nejrůznějších tvarů, k vidění jsou i desítky let staré historické kousky.

Petru Kališovou Václavíkovou prý k zahájení osobní sbírky dovedla její učitelka češtiny na základní škole. „Měla jsem napsat referát o nějaké malé věci a vzpomněla jsem si na pár ořezávátek, které jsem měla vystavené na poličce,“ popisuje zahájení své sbírky před dvaceti lety sběratelka.

Dnes se může pyšnit největší sbírkou v České republice a jednou z největších na celém světě. Na poličkách v obýváku má přes sedm tisíc kousků.

„Nejmilejší jsou ty historické. Mám některé se stářím přes sto let a těm se věnuji nejvíc. Baví mě historie a ráda pátrám po historických souvislostech,“ ře­kla.

Páteční Muzejní noc pokračovala dalšími akcemi. Synagoga a Stará radnice byly otevřeny až do pozdních večerních hodin.

V gotickém sále promítlo divadlo Štěk a spol svůj film o historickém jádru města, vystoupil zde Komorní sbor gymnázia, z ochozu věže Staré radnice zahráli trubači Střední lesnické školy. Lidé pak mohli obdivovat večerní Hranice z ptačí perspektivy.