Podle ornitologů je v Chropyni jedno z největších hnízdišť racků chechtavých na střední Moravě. „Hnízdí zde 1 tisíc až 1 500 racků - kromě chechtavých také racek černohlavý, který je velice vzácný. Podle mých informací už uhynulo více než dvě stě racků. Mrtvé kusy byly nalezeny také na rybnících v Záhlinicích nebo na štěrkovně v Troubkách. Některé našli hasiči také na polích,“ vylíčil Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Likvidace chovu napadeného ptačí chřipkou. Ilustrační snímek
Týrání zvířat nás přibližuje k nové pandemii, varují ochránci před mutacemi virů

Chovatelé chovných ptáků na Přerovsku, a to včetně drůbeže, by měli zamezit tomu, aby se jejich opeřenci dostali do kontaktu s volně žijícími ptáky, kteří mohou být zdrojem nákazy.

V případě, že by zjistili zvýšený úhyn chovných ptáků či změnu jejich zdravotního stavu, měli by to neprodleně nahlásit Krajské veterinární správě.

Hasiči sbírali uhynulé racky na Zámeckém rybníku v Chropyni.Hasiči sbírali uhynulé racky na Zámeckém rybníku v ChropyniZdroj: HZS ZLK

„Okraj ochranného pásma se dotýká například obcí Stará Ves, Horní Moštěnice, Troubky, Tovačov, Oplocany, Polkovice, Měrovice, Křenovice. Obezřetní by ale měli být i chovatelé v Přerově - Chropyně je od města vzdálená pouhých 14 kilometrů,“ upřesnil Herman.

Naposledy v roce 2017


Ptačí chřipka se na Přerovsku naposledy vyskytla v roce 2017. Tehdy veterinární správa vyhlásila tříkilometrové ochranné pásmo v souvislosti s ohniskem nákazy ptačí chřipky u soukromého chovatele v Lověšicích u Přerova.