Tábor v Lomnici obehnaný elektrickými dráty se začal budovat na jaře 1940. Původně byl zřízen pro rakouské antifašisty, vojenské trestance a odpírače služby v armádě. Těch prošly táborem v Lomnici asi dvě stovky.
Po napadení Sovětského svazu v roce 1941 začaly do Lomnice směřovat transporty sovětských zajatců.

V otřesných hygienických podmínkách se šířil tyfus, tuberkulóza, úplavice a svrab. Hladoví, nemocní a špatně oblečení zajatci museli vykonávat těžkou práci.
Stavěli silnice i domy, dřeli v lomech v Domašově nad Bystřicí i ve Valšově. Podle dostupných údajů v táboře zemřelo přes 310 zajatců, kteří jsou pohřbení ve zvláštním oddělení lomnického hřbitova. U prvních zemřelých byla zapisována jména a příčina smrti. Pak už se v zápisech objevuje jen evidenční číslo a datum úmrtí.

Dnes pozemek lomnického tábora označuje kámen s nápisem: „Na tomto místě byla v letech 1940 – 1945 pobočka koncentračního tábora v Osvětimi“.
Před šesti lety Lomnici navštívil Alexandr Pavlovič Nikolaev s manželkou a vnučkou. Přijel až ze Sibiře, konkrétně z města Prekopyevsk v Keremovské oblasti. Jeho velkým přáním bylo poklonit se památce svého otce, válečného zajatce nacistů, jehož hrob se nalézá právě v katastru Lomnice.