Uhynulých ryb si lidé všimli už ve čtvrtek. Když si fotek a reakcí lidí všimli místní rybáři na sociální síti, zalarmovali policisty, hasiče i úředníky. „Mrtvé ryby jsme nalezli v úseku od centra města až po předměstí Kraslic. To jsou téměř dva kilometry. Za víkend jsme nasbírali přesně 311 uhynulých ryb. Nejčastěji se jednalo o pstruhy a lipany,“ řekl Vojtěch Chvalina, který v Kraslicích vykonává rybářskou stráž.

Na řeku se vydal se svými kolegy sbírat mrtvé ryby s kýbly v ruce. „Byl to hrozný pohled na takové množství uhynulých ryb. Měly míru 10 až 40 cm. Další, menší rybky ani nebylo možné sebrat, takže škoda je obrovská. Podali jsme trestní oznámení, tak uvidíme, kdo a co za úhynem stojí,“ dodal Chvalina.

Jak se ukázalo, kontaminovaná voda se do řeky dostala takzvanou trubní odlehčovací komorou, když se v centru města ucpala kanalizace. Ta v případě havárie chrání čističku odpadních vod.

Chemikálie z kanalizace?

Hasiči na místě použili mobilní laboratoř, kdy zjistili, že voda má zvýšenou kyselost. Je tak možné, že do kanalizace mohl někdo nalít chemickou látku. Vzorky odebrali i pracovníci odboru životního prostředí kraslické radnice. „Při prvních testech se nepodařilo zjistit, o jakou látku se jedná. Vzorky jsme proto odvezli k podrobnějšímu zkoumání,“ řekla Deníku Galina Ožanová, pracovnice kraslického odboru životního prostředí, která má na starosti vodní hospodářství.

Jak Deníku řekli samotní obyvatelé přilehlé ulice, v ovzduší cítili minulý týden těkavou látku. Samotní hasiči při zásahu začali vodu v kanalizaci ředit, aby chemickou látku neutralizovali. Případem se nyní zabývá policie. „Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti životnímu prostředí. Z řeky jsme odebrali vzorky vody a čekáme na výsledky zkoumání,“ sdělila mluvčí policie Kateřina Krejčí.