Odkup podílu ve čtvrtek schválili krajští zastupitelé, už ve středu o prodeji hlasovali také zastupitelé Pasohlávek, kteří návrh jednomyslně podpořili. „Shodli jsme se, že z naší strany jsme už poslání naplnili a rozhodli se sami odejít. Jako malá obec bychom museli nést velké břemeno, a proto jsme projekt přenechali Jihomoravskému kraji,“ řekla Deníku Rovnost starostka obce Pasohlávky Martina Dominová.

V oblasti má vzniknout léčebně-rehabilitační ústav, jehož provoz má začít v roce 2025. „U plánované výstavby odborného léčebného lázeňského stavu, který se bude specializovat na nemoci a úrazy pohybového ústrojí a kloubů, si požádáme o státní dotaci. V současné chvíli pokračuje řízení o územním rozhodnutí a žádost o stavební povolení. Projekt bude stát asi osm set milionů korun a měl by být hotový do konce roku 2024,“ sdělil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník.

Možná budoucí podoba břeclavského koupaliště a krytého bazénu.
Bazény ročně Břeclav stojí téměř osmnáct milionů. Úleva? Nové technologie

Nové sanatorium nabídne 168 lůžek na rehabilitační péči a padesát pro samoplátce. Ulevit se díky tomu má rehabilitačním ústavům v Hrabyni a Kladrubech, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem míst.

V Pasohlávkách se připravuje také stavba lázeňského komplexu, který má na starost čínská společnost RiseSun. Investoři z provincie Hebei zaplatí za obří projekt okolo dvou miliard korun. Cílem je moderní termální resort, který nabídne relaxační a odpočinkový pobyt s přírodou. Představitelé kraje trvají na minimální kapacitě 150 lůžek pro komplexní lázeňskou péči. Kompletně hotovo má být v roce 2027.

Investor musí podle smlouvy s Jihomoravským krajem dodržet územní plán, studii i časový harmonogram. Lázně mají sloužit především Čechům, Slovákům nebo Rakušanům. Společnost RiseSun koupila pozemky u Pasohlávek za 380 milionů korun.

BARBORA VOZKOVÁ