Držitel rekordního počtu Zlatých a Českých slavíků do vesničky na Rokycansku jezdil od dětství k babičce na prázdniny a později za sestřenicí i místními lidmi, se kterými se spřátelil.

„Byl tu hodně oblíbený. Kdykoli šel po vsi, s každým prohodil několik slov, byl jedním z nás,“ vzpomíná na plzeňského rodáka starostka obce Alena Manková, která s myšlenkou přišla.

Karel GottZdroj: DeníkVše začalo u obrazu, jenž Karel Gott, který byl i malířem, obci věnoval. „Chtěla jsem ho při budování našeho malého muzea využít a napadlo mě udělat takovou vzpomínkovou místnost,“ říká Manková k prvním myšlenkám na tento plán, se kterým souhlasila i Gottova manželka Ivana.

Kromě zmíněného obrazu a mnoha fotografií či plakátů si lidé mohou prohlédnout například vzpomínkovou knihu, kterou ve Svaťáku, jak se obci říká, loni po smrti zpěváka připravili, nebo dres, který dostal při předávání Slavíků od Jaromíra Jágra.

Pamětní deska

Mistrovi v sobotu odhalili v Újezdě také pamětní desku. Umístěna je u lípy, kterou místní zpěvákovi věnovali, aby mu dodávala sílu, když poprvé onemocněl rakovinou.

Naposledy Gott vesnici navštívil loni v létě při natáčení dokumentu Karel, který půjde brzy do kin. „Na ten se moc těšíme. Lidé si Karla Gotta připomenou určitě také v den výročí jeho smrti, už dnes jsou u lípy květiny a svíčky,“ připomíná Manková blížící se datum, které jistě ve vsi oživí mnoho vzpomínek. Už při při odhalování pamětní desky se někteří neubránili slzám.

Vzpomínková místnost bude otevřena během provozní doby zdejší hospody, která je ve stejné budově. „Ale když někdo bude chtít, stačí mi zavolat a po domluvě místnost otevřu,“ dodává starostka.