Kromě krátkého popisu událostí v češtině a angličtině z 21. listopadu 1989, kdy budoucí československý a český prezident z Melantrichu promluvil k 200 000 lidem, je na pamětní desce i QR kód, který zájemcům zobrazí fotografie z demonstrace.

Desku odhalili předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), biskup Václav Malý a starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). "Praha 1 chce v předvečer výročí úmrtí (Václava Havla) vzdát hold a uctít přelomovou historickou událost i osobnost tohoto velkého muže," uvedla při odhalení místostarostka městské části Eva Špačková, manželka bývalého Havlova mluvčího Ladislava Špačka.

close info Zdroj: Deník zoom_in "Dnes žijeme ve svobodě a demokracii a měli bychom si to připomínat. Vážíme si (Havla) i proto, že na rozdíl od jiných velmi brzy a jasně ocenil úlohu Senátu," uvedl Vystrčil a připomněl symboliku pátečního jmenování nové vlády Petra Fialy (ODS) prezidentem Milošem Zemanem.

Jako na státníka i člověka, který byl za své přesvědčení ochoten přinést oběti a vnést do politiky lidskost, na Havla vzpomněli biskup Malý a zakládající člen folkové skupiny Spirituál kvintet Jiří Tichota, kteří byli 21. listopadu 1989 na balkoně s Havlem.

Václav Havel 21. listopadu 1989 poprvé veřejně promluvil k lidem, kteří se v týdnu od 20. listopadu při pokojných demonstracích proti komunistickému režimu pravidelně shromažďovali nejprve na Václavském náměstí a následně na Letenské pláni. Z balkónu Melantrichu v polovině náměstí ke shromážděným lidem hovořili i zástupci herců a studentů či jeden z politiků pražského jara 1968 Alexander Dubček. Bouřlivého přivítání se dočkala zakazovaná zpěvačka Marta Kubišová, když zazpívala hymnu a svůj hit Modlitba pro Martu.