Vánoční nadílku musí přeložit na jindy i někteří pardubičtí strážníci. Přesto Štědrý den považují za jeden z nejklidnějších dní v roce. „Strážníci zajišťují nepřetržitou službu, která se v zásadě příliš neliší od běžného dne s jediným rozdílem. Je to výrazně klidnější den,“ potvrdil mluvčí Městské policie Pardubice Jiří Sejkora.

Do práce musí také strážníci z oddělení psovodů a jízdního oddílu, protože zajistit potřeby psů a koní je třeba bez ohledu na datum. V práci ten den také musí být strážník proškolený k odchytu zvířat.

Kaplan Věznice Rýnovice Jan Suchánek
Přes vánoční svátky jsou odsouzení naměkko, popisuje vězeňský kaplan

A jakým způsobem strážníci vyberou, kdo z nich bude mít službu na Štědrý den a o vánočních svátcích? „Do práce v tento den nastupují strážníci většinou na základě vlastního výběru. Vychází se tím naproti potřebám v jednotlivých rodinách v co největší možné míře, jak to služba umožní,“ doplnil Sejkora.

Ani svátky klidu a míru však pro strážníky neznamenají pohodu. V loňském roce pardubičtí strážníci za celý den řešili 45 událostí. „Obvykle se jedná spíš o drobné dopravní přestupky, zatoulané psy, ztracené věci nebo bezpečnostní asistenci při ošetření pacienta v nemocnici. Na Štědrý den v loňském roce řešili strážníci i jednu partnerskou potyčku v centru města,“ připomněl Sejkora.

Tradiční vánoční tabule
Chaos, stres a shon? Dříve lidé více vnímali magii Vánoc, říká folklorista

Lékaři slouží jako obvykle, službu na Štědrý den si ale snaží co nejvíce zpříjemnit. „Každý přinese něco dobrého na ochutnání k jídlu a také si mezi sebou dáváme drobné dárky, abychom si co nejvíce přiblížili atmosféru Vánoc. Na výjezdových základnách i operačním středisku máme krásné vánoční stromečky i výzdobu,“ řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Alena Kisiala.

Zatímco většina z nás tráví čas v kruhu svých nejbližších, zdravotníci i o vánočních svátcích pracují v nepřetržitém směnném provozu. Služby podle slov záchranářů v tomto období bývají náročnější. „Mnohdy posádky vyjíždí k úrazům, dopravním nehodám, bolestem břicha, ale i k psychickým obtížím klientů,“ doplnila Kisiala.

Nebezpečné prskavky

Hasiči podle svých slov slouží víceméně standardní službu, upozorňují ale na nebezpečnou vánoční výzdobu. „Na každé stanici je to na Štědrý den různé. Někdo si přinese kapra a bramborový salát z domu nebo si celá směna připraví štědrovečerní večeři přímo na stanici,“ přiblížila mluvčí hasičů Vendula Horáková, podle které na služebnách nechybí ani cukroví. Požárníci na Štědrý den vyjíždějí nejčastěji k dopravním nehodám nebo jako technická pomoc.

„Pamatujeme ale i požáry od svíček na adventním věnci či požáry vánočních stromků. Ve většině případů bývají příčinou prskavky a svíčky,“ upozornila Horáková.

Ilustrační snímek
Záchranka není taxi. Operátory tísňové linky 155 zahlcují zbytečné hovory

Vánoční stromečky nezhasnou. Volno totiž nemají ani energetici, kteří hlídají dodávky elektřiny a tepla pro domácnosti. Místo slavnostně prostřeného stolu mají energetici často porce bramborového salátu v plastové krabičce, místo rozbalování dárků drží pracovní pohotovost. Na východě Čech jich bude přes svátky sloužit přes 150 a desítky dalších budou připraveny na telefonu.

„Do práce nastoupí směnaři z nepřetržitých provozů tepláren, elektráren, ale i podnikoví hasiči, obsluhy vodních elektráren, dispečeři nebo pracovníci poruchové služby, provozní elektrikáři i operátoři call centra a řada dalších profesí souvisejících s distribucí elektřiny,“ informovala mluvčí Skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.