„Aktuálně jich máme vystavených přes 1 300, což je o dvě stě více než loni, a dalších 300 čeká na vyřezání. Sbírka se stále rozšiřuje,“ řekla Deníku vášnivá sběratelka Alena Kabátníková, která má k této tradici blízko už od dětství.

Betlémy jí připomínají pravou podstatu Vánoc, jak je prožívala jako dítě, kdy spolu s rodiči bydlela v činžovním domě. „Tatínek na konci stolu od kuchyňské linky vyřezával z překližky figurky na podlepení a maminka na druhém konci pekla cukroví. Vedle překližky byly plechy s cukrovím a vůně, která se linula z trouby, navodila překrásnou předvánoční atmosféru. Nezáleželo ani na tom, zda bude pokoj plný dárků a hraček,“ zavzpomínala.

Letošní advent je v mnohém jiný. Více v článku: 

Vánoční trhy na náměstí Ostrava-Jih, 8. prosince 2022. Ilustrační snímek
Advent 2023 bude nezvyklý. Kde už začaly vánoční trhy, jak se změní bohoslužby

Kořeny stavění betlémů lze najít v roce 1223 u Františka z Assisi, na letošní rok tak připadá 800. výročí této tradice. Největším lákadlem sbírky je betlém Františka z Assisi, který vydali italští betlémáři. Novinkou je betlém sestavený z bylinkových omalovánek Vítězslavy Klimtové. Nechybí ani betlém skleněný, dřevěný či keramický.

Sbírka betlémů v Kněžičkách čítá už 1 300 vystavených kousků.Sbírka betlémů v Kněžičkách čítá už 1 300 vystavených kouskůZdroj: Deník/Jiří Louda

Ve většině případů nyní figurky vyřezává právě Alenin otec, některé betlémy ale dostali darem či si je nechali namalovat. „Letos jsme obeslali e-mailem infocentra a školy kvůli výročí a chodí k nám děti na exkurze. Drobotina je nadšená, zvláště se jim líbí panenky od výrobce Gumotex, které přibližují celoroční tradice v českých zemích,“ podotkla žena.

Většina návštěvníků si sbírku chce prohlédnout sama a potom mají doplňující otázky, které jim rádi zodpovědí. Někteří hledají betlém, který si pamatují od svých babiček, a většinou se nám to podaří.

Kdy se narodil Ježíš Kristus? Možností je několik: 

Kdy se narodil Ježíš? Vlastně nevíme, dat, z nichž si můžeme vybrat, je celá řada. Jedno připadá i na 17. listopad roku tři před naším letopočtem.
Kdy se narodil Ježíš? Možná už v listopadu. A možná tři roky před Kristem

Jak majitelka sbírky zdůraznila, hrozně ji baví, když může lidem navodit vánoční atmosféru. „Jsem ráda, že si mohou užít hezké chvilky. Dostanou čaj či kávu s domácím perníčkem a vychutnají si kouzlo Vánoc,“ svěřila se.

Rekordman z Frenštátu 

Nejdelší vystavený kousek měří 3,74 metru a jedná se o Valašský betlém z Frenštátu pod Radhoštěm z roku 1933 od autora Jana Bačáka. Zastoupení ve sbírce mají různé země, jako jsou Německo, Maďarsko, Chorvatsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Nizozemí, Španělsko, Portugalsko, Francie, Rakousko, Řecko, Itálie, Amerika a Anglie.

„Plánujeme ve sbírce pokračovat, má to své kouzlo. Dává nám to smysl,“ uzavřela vyprávění Alena Kabátníková.