Už jako malý kluk miloval Vítek Hübl atmosféru zimních svátků. „Pamatuji si, jak jsem poprosil rodiče, aby mi dali nákresy domu, a já jsem si nejprve všechno venku naměřil. Poté jsem jezdil tužkou po plánku a zakreslil vše, co mě zaujalo,“ vysvětlil mladík, jak vznikla myšlenka ozdobit rodinný dům světélky a pozvat k podívané širokou veřejnost.

Perníkový betlém s více jak 300 figurkami, který napeklo a nazdobilo 30 místních rodin, 26. listopadu 2022 Horní Cerekev, Pelhřimovsko. Vlevo učitelka místní základní školy Lenka Procházková, která vznik betlému iniciovala
Výzdoba i nákup dárků. Je první adventní neděle, začíná příprava na Vánoce

Milovníci Vánoc o podívanou nepřijdou ani letos. „Ceny energií zatím nějak razantně neřešíme. Je ale pravdou, že jsme poupravili dobu svícení. Od 17:00 do 20:30 bude rozsvíceno. Po půl deváté večerní budeme svítit na znamení. Návštěvníci zkrátka přijdou, zazvoní a výzdobu si budou moc prohlédnout do 22:00,“ uvedl Hübl.

Rozšiřování výzdoby pokračuje

Navzdory zvyšující se inflaci i cen energií mladík na rozšiřování výzdoby nezanevřel. Letošní rok se tak na zahradě domku v Hylvátech rozrostl například betlém ze slámy v životní velikosti. „Samozřejmě jsme přidali nová světélka a nejrůznější svítící prvky a dekorace ze dřeva,“ dodal Hübl. Rodinný dům se letos poprvé rozsvítil v sobotu 26. listopadu a nechyběl zde ani kulturní program v podání dětí ze Základní školy Třebovské.

Protože se Vítek Hübl učí truhlářem na Střední škole technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové, vyrábí si všechny dřevěné dekorace sám. „Celá naše výzdoba je tvořena v ledově bílé barvě, používáme pouze české tradiční dekorace a barvy. Každý den nám tu hraje reprodukovaná česká vánoční hudba k poslechu,“ uvádí a dodává, že jeho ambicí není trhat žádné rekordy. „Snažíme se jen vytvářet hezkou, příjemnou a pohodovou vánoční atmosféru,“ objasňil.

Generální zkouška rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze, 25. listopadu 2022
První adventní víkend je tady. V Praze začaly trhy na Staroměstském náměstí

Vítek Hübl s rodiči navíc pořádají také velký Hylvátský silvestrovský ohňostroj.

Idolem je pan Trunec z Chotovic

S nápadem ozdobit rodinný dům přišel Vítek Hübl před čtyřmi lety. Použil tehdy asi 2000 LED světélek. „Dekoroval jsem balkon, altán před domem a také fasádu,“ říká. Od té doby své umění značně posunul. Letos počet světélek ještě není úplně jasný, minulý rok však přesáhl 22 500. Ambice a cíle má Hübl ještě mnohem výše.

„Chtěl bych mít jednou tak velkou vánoční výzdobu, jako má třeba pan Trunec z Chotovic,“ říká Vítek Hübl s úsměvem.