„Už několik let jsem uvažoval, že budu ruské kolo na ostravských vánočních trzích provozovat. Chodím na ně pravidelně, a když jsem viděl kvalitu kolotočů, které Ostravané musejí využívat, naštval jsem se a řekl si, že jim poskytnu skutečnou kvalitu,“ říká Josef Kamenický, který považuje za úsměvné, že ruské kola provozuje po celé Evropě, jen Ostravě se dosud vyhýbal.

První nosorožci ze Dvora Králové byli ve Rwandě vypuštěni do volné přírody.
Další krok. Nosorožci ze Dvora Králové zamířili ve Rwandě do volné přírody

Ostravské kolo je zcela nové, vyrobené bylo na konci minulého roku a má za sebou jen tři akce. A až se na vánočních trzích dotočí, zamíří přímo do amerického Ohia, kde už má kupce. Kamenického firma Luna-park.com.pl totiž ruská kola a pouťové atrakce nejen provozuje, ale přímo i vyrábí.

Jeho ruská kola se točí na Floridě, v Texasu, New Yersey i New Yorku. „V Americe jich máme určitě kolem deseti. Jedno je v Dubaji, dvě v Austrálii a samozřejmě napříč Evropou - od Polska po západní země,“ říká výrobce kol, podle něhož je o ně po světě zájem díky kvalitě, servisu a designu. 

Příští rok dvojnásobné? 

Ostatně i ostravské ruské kolo je „načančané“. Svítí na něm přes šest tisíc led svítidel. Vedení Moravské Ostravy a Přívozu po Josefu Kamenickém – a dalších uchazečích ve výběrovém řízení – požadovalo kvůli prostorovému omezení ruské kolo do patnácti metrů. Pokud by ale pro příští rok radnice svolila a našla pro ně umístění, je Kamenický připraven dodat kolo více než dvojnásobné.

Z bývalé kotelny v Trnkově ulici na olomouckém sídlišti Nové Sady by se měla stát moderní městská knihovna.
Bývalá kotelna v Olomouci se změní v moderní centrum. Sloužit bude tisícům lidí

„Příští rok nabídnu Ostravě ruské kolo se čtyřiadvaceti kabinkami, které bude mít výšku 32 metrů a vejde se do něj až 144 lidí. Uvidíme, zda budou mít zastupitelé zájem, chtěl bych v Ostravě začít novou tradici ve velkém stylu,“ plánuje muž, který má ambici posunout Ostravu o Vánocích zase o krok dál.

Ceny na vánočních trzích v Ostravě
Punč - 40 až 45 korun (0,2 l)
Punč s příchutí - 55 až 60 korun (0,2 l)
Dětský punč - 30 až 40 korun (0,2 l)
Svařák - 30 až 35 korun (0,2 l)
Grog - 40 korun (0,2 l)
Medovina - 40 korun (0,01 l)
Bramborák - 60 korun
Bramborové spirály - 50 korun
Pštrosí hot-dog - 89 korun
Trdelník - 60 korun
Pečené kaštany - 70 korun/kornout

Vánoční trhy poprvé i v Mariánských Horách

Obyvatelé Mariánských Hor a Hulváků v Ostravě už nemusejí jezdit na vánoční trhy do centra města. Na nově vybudovaném Mariánském náměstí mají od letošního roku své vlastní trhy. Radnice nechala vyrobit hned třináct dřevěných stánků, v nichž trhovci od tohoto týdne prodávají jak vánoční výrobky, dárky a ozdoby, tak i tradiční punč, svařák, sýry, uzeniny, polévku či klobásky.

Most přes Lužnici v Plané.
Planá už se připravuje na rekonstrukci mostu. Ten starý ale ještě poslouží

„Téměř po celou dobu konání trhů, tedy až do Vánoc, bude jejich součástí zajímavý doprovodný program,“ uvedl starosta Patrik Hujdus s tím, že vánoční strom na náměstí se rozsvítí v pátek 6. prosince v 17 hodin. Lidem bude představen i dřevěný betlém.