Krádež na objednávku

„Bylo tehdy pochmurné počasí. Jeden den pršelo a druhý den dokonce sněžilo. Vím to naprosto přesně, protože záznamy z kamer jsem viděl nesčetněkrát,“ vzpomíná včelař, který krádež odhalil až o týden později.

„Zavolal jsem policii a vyptával se po okolí. Objížděl jsem lidi. Jeden svědek mi řekl, že tu viděl vínovou, oprýskanou dodávku. Takových je ale v okolí celkem dost,“ nevzdává pátrání Pavel Buřinský a o pomoc žádá i na sociálních sítích širokou veřejnost.

Policie také není úspěšná.

Knihovna, Ilustrační foto.
Své brány otvírá opět Knihovna Kroměřížska i informační centrum

„Myslím si, že pachatel neukradl úly pro sebe. Vypadá to, že se včelařením moc zkušeností neměl. Správně by po úlech měl zůstat nepořádek, který vzniká, když se pro převoz úlů uvolňují včelám prostory pro dýchání,“ míní Pavel Buřinský.

Prodej včelích výrobků tvoří část příjmů jeho společnosti. A o tento příjem nyní přijde. Než se dostane s chovem na stejný počet včelstev jako měl ještě počátkem letošního března, bude to trvat minimálně dva roky. Vychovat plně produktivní včelstvo trvá tři roky.

Materiální škoda, kterou způsobil Pavlu Buřinskému neznámý pachatel, dosahuje téměř půl milionu korun. Pro včelaře však měla včelstva nevyčíslitelnou hodnotu. Policejní mluvčí Simona Kyšnerová uvedla, že pachateli, nebo pachatelům, hrozí, vzhledem k vládou vyhlášenému nouzovému stavu, až osmileté vězení. 

Včelstvo za dva tisíce korun

Předseda Českého svazu včelařů, okresní organizace Zlín Roman Slavík připouští, že incident v Roštíně nebyl ojedinělý a ke krádežím úlů a včelstev čas od času skutečně dochází.

„Většinou jde jen o pár včelstev. V poslední době dochází k velkému úhynu včel a tím se samozřejmě vytváří poptávka,“ vysvětluje Roman Slavík a dodává, že koupě jednoho včelstva se dnes pohybuje kolem dvou až tří tisíc korun.

Ilustrační foto
Pokud nezaprší, utrpíme velké ztráty, hořekují zemědělci

U Pavla Buřinského, kde se jednalo o krádež 61 včelstev, už jde o „slušný byznys“. Nezanedbatelná škoda nevznikla Pavlu Buřinskému jenom na ztrátě úlů a včelstev, ale také na zisku.

„Jedno včelstvo vyprodukuje za sezonu 15 až 20 kilo medu. Jedno kilo se prodává zhruba za 200 korun,“ osvětluje Roman Slavík.

„Těžko se bude prokazovat, kdo je pachatel. Všechny včely jsou malé a pruhované. Často se říká, že včelař krade včely včelaři. Spousta lidí se včel spíše bojí, protože mají žihadlo. Většinou stojí za odcizením úlů někdo, kdo s včelami již přišel do styku. Ví, jak se chovat, jak s nimi zacházet,“ dodává Slavík.

Případ z Uherskohradišťska

Letos došlo také ke krádeži okrasného úlu na území obce Zlechov. Jeho hlavní část byla vytvořena z jednoho kusu dubového dřeva a na přední straně byl vyřezán motiv vinaře. Škoda se v tomto konkrétním případě vyšplhala k 40 tisícům korun. Policisté po pachateli stále pátrají.

„V těch místech vznikne cyklostezka. Budeme se tedy bavit o tom, zda úl nahradíme za nový. Zhotovený na vlastní náklady,“ prozradil zlechovský starosta Ondřej Machala, který krádež policii ohlásil.

Grafiti v hulínském vlakovém podchodu.
Graffiti už zdobí podchod na nádraží, teď se mají v Hulíně objevit i na mostě