„Včelstev máme kolem 1200 až 1400 kusů a pro zajímavost, získáme od nich každoročně dohromady až k dvaceti  tunám medu. Ten si zájemci v převážné míře mohou zakoupit přímo u včelařů, což je ta nejlepší cesta, jak mohou lidé včelařství v kraji, tolik potřebné pro opylování naší přírody, jednoduše a účinně podpořit,“ říká předseda Základní organizace Českého svazu včelařů v Jaroměři Václav Jirka.

Nyní jaroměřské včelaře, a asi nejen je, znepokojily výsledky každoročního vyšetření včelstev na výskyt roztoče Varroa destructor, který opět v některých lokalitách ohrožuje včelstva a může je v extrémních případech i zahubit.

Všichni zúčastnění při soustředěné práci ve včelíně
Starost o vlastní úly není žádný med. Včelařství má stále svá tajemství

„Zprávy o úhynech se od jednotlivých včelařů již sbírají. Roztoče lze trochu přirovnat k takovému miniaturnímu lidskému klíštěti, které svým sáním poškozuje vyvíjející se včelí larvy. Včelaři jej umí pouze potlačovat pomocí technik a metodik, které doporučuje Státní veterinární správa, ale nelze se ho úplně zbavit,“ konstatuje předseda včelařů a dodává, že nyní zřejmě přišla vlna zvýšeného výskytu, na což může mít vliv i teplejší zimní počasí.

Nicméně včelaři věří, že se situaci podaří zvládnout a ztráty včelstev na jaře zase nahradit vytvořením nových, což včelaři umí.

Zdroj: Youtube

Veselejší záležitostí, kterou jaroměřští včelaři nyní řeší, je 155. výročí trvání spolku. Veřejnost může chov včel nejlépe podpořit nákupem medu od místních včelařů, a to samozřejmě vyžaduje prezentaci. Včelaři ve spolupráci s Městským muzeem v Jaroměři připravují na červen až srpen výstavu, kterou bude doprovázet tradiční výtvarná soutěž pro děti.

Vrcholem pak bude předání nového spolkového praporu v rámci jaroměřských městských dožínek na začátku září, kde by měla být také k vidění malá včelařská výstavka.

Dvojice publikací 

Také v publikační činnosti jsou jaroměřští včelaři na výši a pro letošek mají připravené dvě brožurky. Ve skládačce „Dobrý med z Jaroměřska již 155 let“ se čtenáři dozví něco o medu a ve fotografické brožurce „Jak se dělá med u nás na Jaroměřsku“ zhlédnou obrázky z celého procesu vzniku medu. Obě publikace jsou k získání například v Turistickém informačním centru v Jaroměři na náměstí nebo třeba v městské knihovně, v muzeu a samozřejmě u včelařů.

Základem úspěchu každého včelaře je mít zdravé včelstvo a dobře umístěné úly.
Náročný koníček. Včely nejsou věc, ale živí tvorové, říká zkušený včelař

Za podporu takových aktivit jsou včelaři vděční všem obcím, na jejichž území spolek hospodaří. Jedná se o Jaroměř, Dolany, Heřmanice, Hořenice, Jasennou, Rasošky, Rychnovek, Šestajovice, Velichovky, Vlkov i Zaloňov.

„Děkujeme i soukromým sponzorům a nejvíc samozřejmě všem lidem, kteří mají rádi med a včelky poletující z květu na květ a opylující naši krásnou krajinu,“ uzavírá Václav Jirka.