Včelař ale krčí rameny a neví, co má se svými svěřenkyněmi v tak dlouhém periodě dělat. „Na jeden den jejich výlet mohu utlumit, ale co mám provést v celém období od dubna do listopadu? Dřív nám dávali zemědělci vědět alespoň s týdenním předstihem,“ posteskl si Maňák.

Ilustrační foto.
Za vypalování hrozí desetitisícové pokuty. K požárům přesto hasiči vyráží denně

Naopak je spokojený s přístupem místních agronomů, kteří oznamují stříkání jak pouličním rozhlasem, tak na webu obce. Třeba tamní Agro informuje nejen zhruba s dvoutýdenním předstihem, ale dokonce i o konkrétním přípravku a večerních hodinách ošetření. „Navíc jsem oslovil více než sto padesát včelařů e-mailem nebo telefonicky. Určitě by pro nás bylo ale lepší, kdyby včelaři měli ve svazu člověka, skrze kterého bychom mohli informovat ostatní aktuálně ze dne na den,“ upozornil zástupce Agra Milan Jurčík.

Povinnosti zemědělcůZemědělci se musejí před aplikací nebezpečných přípravků pro včely informoval o umístění stanovišť včelstev alespoň 5 km od hranice pozemku, na němž budou postřik aplikovat.
O plánovaném ošetření porostu musejí zemědělci informovat dotčené chovatele včel minimálně 48 hodin předem, aby tak včelaři mohli svá včelstva ochránit.


Funkcionář včelařského svazu Vít Marada potvrdil, že někde tuto službu poskytují zdravotní referenti. Podle něj je ale důležité, aby zdravotník dostal informace včas. „Pro mě mělo význam, když mi agronom aktuálně zatelefonoval a já mohl ještě v pět hodin ráno včely zavřít a v osm je vypustil. Stále se ale s kolegy setkáváme s hlášeními, že se bude stříkat od dubna do srpna, takové oznámení nemá pro ochranu včel význam,“ řekl Marada, který má včelstva na pomezí Hodonínska a Břeclavska.

Podobně to vidí i jednatel organizace z Českého svazu včelařů v Mikulově na Břeclavsku Jiří Sekereš. „Dostaneme jen povšechnou informaci, na kterých parcelách se bude stříkat od dubna do listopadu. To přece nerespektuje včelařskou praxi. Nevíme konkrétní den ani přípravek,“ reagoval Sekereš s tím, že koncem měsíce budou včelaři celorepublikově jednat o společném postupu pro zpřesnění těchto informací.

Právě na Břeclavsku, konkrétně v okolí obce Kašnice, veterinární správa evidovala poslední hlášení o otravě včel, a to loni na jaře. „Tehdy se skutečně potvrdilo, že šlo o otravu přípravky na ochranu rostlin. S dotyčným pěstitelem ve věci aplikace přípravků dále vedl řízení Ústřední kontrolní zkušební ústav zemědělský,“ sdělil tento týden zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer. Letos podle něj veterinární správa žádné hlášení otravy včelstev neeviduje.

Živé sochy. Ilustrační foto.
Na návštěvníky otevřených sklepů v Mutěnicích dohlédnou i živé sochy