K nárůstu popularity nejen ubytovny, ale celého areálu muzea, přispěly tři faktory. Jednak zpřístupnění vojenského újezdu veřejnosti a vytvoření CHKO Brdy. Dále zvláštní ráz ubytovny. Je totiž připomínkou někdejšího využití budovy, která bývala součástí strašických kasáren. Do třetice zvýšené návštěvnosti napomáhá obliba cykloturistiky.

„Její vyznavači tvoří mezi návštěvníky většinu. Přijedou autem a vezou si kola. Zaparkují, ubytují se a podnikají hvězdicově výpravy po okolí,“ sdělil ředitel muzea Martin Lang. „Co se týče ubytovny, oproti předloňsku stoupla její vytíženost o více jak sto procent. Dokonce i proti loňsku se ale zvýšila o nějakých deset procent,“ prozradil dále. Jen přes toto léto se totiž počet lidí, jež v ní našli azyl, zvýšil přibližně na 200. Jinak průměr činí zhruba stovku měsíčně.

Zvýšená návštěvnost se zároveň týká i muzea, kterému Lang šéfuje. Zájemcům nabízí dvě velké expozice. Jedna poskytuje celkové svědectví o životě v regionu a druhá podrobně mapuje vojenskou minulost Strašic i povšechně oblasti Brd.

„Pokud jde o ubytovnu, zájemcům je v ní k dispozici osmnáct lůžek. Přistýlkami lze ale jejich počet zvýšit na dvacet až dvaadvacet. Dohromady tu máme ve stylu kasáren vybavených sedm pokojů,“ vypočítával Lang.

Strohost návštěvníky neodrazuje, berou ji jako vyhledávanou zvláštnost. Mezi hosty ubytovny je také řada chlapů, kteří svým dětem či už vnukům ukazují, jak to ve strašických kasárnách vypadalo, když tam sloužili.

ZVÍKOVECKÉ KYTIČKY absolvovaly díky řediteli zbirožské správy Lesů Colloredo – Mansfeld  speciální prohlídku dobříšského zámku, a to se vším všudy.
Zámek Dobříš se naplno otevřel Kytičkám