Extrémně závažné. Tak hodnotí stížnosti rodičů i zaměstnanců školky náměstek primátora Jakub Rychtecký. Nejen kvůli doporučení magistrátu si teď ve školce podávají dveře inspektoři. Dalších důvodů je hned několik: Šikana zaměstnanců, i dětí a rodičů, trestní oznámení na ředitelku, nedostatek personálu a několik učitelek v péči psychiatrů.

Ředitelka Mateřské školy (MŠ) Doubek Mirka Nováková podle dokumentů a svědectví, které má Deník k dispozici, a na která jsme upozornili ve čtvrtečním vydání, rozdává absurdní vytýkací dopisy, vyhrožuje učitelkám a problémy dělá i dětem a rodičům.

Mateřská škola Doubek v Pardubicích - Svítkově.
Šikana ve školce. Ředitelka „dusí“ učitelky, děti i rodiče

Na naše otázky zareagovala až po uzávěrce včerejšího vydání takto: „O trestním oznámení na mou osobu nemám žádné informace. Česká školní inspekce provedla standardní kontrolu a žádné další kontroly v MŠ nejsou. Metodické doporučení zřizovatele jsem obdržela jednou. Co se týče zbývajících dotazů, vše je v naší MŠ standardní jako v ostatních školských zařízeních.“

Její tvrzení se ale neshodují s vyjádřením magistrátu, policie, školní inspekce ani rodičů.

„S ohledem na obsah stížností a výsledky předcházející inspekční činnosti v této škole ředitel krajského inspektorátu rozhodl o provedení komplexní inspekční činnosti, současně byla šetřena i stížnost a další stížnost poskytl i magistrát,“ řekl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrýs.

„Informace z podaných stížností od rodičů, ale i zaměstnanců školky, kterých přišlo velké množství, považuji jejich obsahem i rozsahem za extrémně závažné. O problému jsem hovořil osobně s paní ředitelkou i se zaměstnanci. Rada města paní ředitelce v souvislosti s probíhajícími událostmi neudělila odměny, metodicky a důrazně jsme ji též doporučili, aby se až do uzavření těchto šetření zdržela jakýchkoliv ukončování pracovních poměrů,“ okomentoval situaci Jakub Rychtecký, náměstek primátora odpovědný za oblast školství.

Mezitím ve školce probíhá i další kontrola – z inspektorátu práce. Před návštěvou školní inspekce se totiž ztratily třídní knihy a docházkové listy zaměstnanců.
„Museli jsme pak vyplnit nové podle příkazů paní ředitelky ale už ne podle skutečnosti,“ uvedli pracovníci školky, kteří si nepřejí zveřejnit svá jména. Redakce je ale zná.

Poté, co se o případ začal zajímat Deník, přišla další série zákazů pro zaměstnance a z internetu zmizel facebookový profil školky.

„Prosíme nyní rodiče o trpělivost s ohledem na probíhající šetření orgánů státní moci. Musíme vyčkat na závěry školní inspekce, která postupuje v souladu s předpisy,“ dodal Rychtecký.

Trpělivost ale některým rodičům dochází a hledají pro děti náhradní školku.

„Manýry paní ředitelky vůči nám i učitelkám už přesahují míru. Dokud tam nebude zajištěno stabilní, laskavé a příjemné prostředí, ve kterém se děti cítí bezpečně, tak nenechám syna vystavovat zbytečnému stresu. Dřív tam chodil rád a cestou si zpíval, teď se mě drží za nohu a křičí: Tatínku, já tam nechci,“ uvedl jeden z rodičů Milan Sobek.
Celé dění v případu šikany ve školce se dočtete na: www.pardubicky.denik.cz/msdoubek