„Elektrokolo jsem si koupil už před pár lety, byla to pro mě po úraze jediná možnost, jak si užívat cykloturistiku. Bohužel se s ním ale nemůžu pustit všude, protože dobíjecí stanice jsou jen na několika málo místech," postěžoval si Radomil Dostál ze Žďáru nad Sázavou.

Zanedlouho budou mít majitelé elektrokol alespoň částečně po starostech. Na Žďársku totiž vzniknou nejméně tři nová místa, kde si je budou moci dobít. „Rozhodli jsme se s Bystřicí nad Pernštejnem a Žďárem nad Sázavou spolupracovat v oblasti elektromobility a vytvořit síť dobíjecích stanic. Elektrokola jsou trendem budoucnosti, díky nim mohou trávit aktivně volný čas i lidé, kteří nepatří mezi zanícené sportovce," uvedl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Města plánují nejen zřízení dobíjecích stanic, ale chtějí doplnit tuto službu také o půjčovnu. „Naše společná vize je taková, že návštěvníci regionu si elektrokolo někde vypůjčí a na jiném místě je zase vrátí," prozradil plány tří radnic Michal Šmarda.

První vlaštovkou, která nabízí kompletní služby pro vyznavače elektromobility, je Žďár nad Sázavou. Není to ovšem město samotné, nýbrž soukromý subjekt, penzion V Kapli. Ten má půjčovnou elektroskútrů, elektrokoloběžek, elektromobilů i kol, a také dobíjecí stanici.

Se svou troškou do mlýna nyní přichází ve Žďáře i radnice. „Rádi bychom na aktivitu penzionu V Kapli navázali a ve spolupráci se společností E.ON hodláme do začátku turistické sezony ve městě zřídit dobíjecí stanici," sdělil starosta Žďáru Zdeněk Navrátil.

Stejný nápad se zrodil také v hlavách představitelů novoměstské radnice. „Chtěli bychom instalovat jednu stanici ve Vysočina Areně, tedy v místě, odkud vede hned několik značených cyklistických tras. Druhá by měla vzniknout příští rok, tentokrát ji umístíme do centra města," potvrdil Michal Šmarda.

Také v Bystřici nad Pernštejnem plánují nainstalovat dobíjecí stanici. Umístěna bude v těsné blízkosti centra zelených vědomostí Eden, kam v období turistické sezony míří velký počet návštěvníků.

„Dobíjecí stanici budeme mít od května. A chceme zakoupit také dvě elektrokola a stejný počet elektrokoloběžek, abychom je mohli půjčovat. Dnes už se za elektrokolo nikdo nestydí, lidé je naopak čím dál více vyhledávají," řekl starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

Podle slov novoměstského starosty je vybudování dobíjecích stanic a půjčoven ve třech městech Žďárska pouze začátek. „Doufám, že se brzy přidají i další města a soukromé subjekty," podotkl Michal Šmarda.