Pryč jsou doby, kdy děti v dílnách pracovaly u svěráku a s kladivem. Dnes mají v pracovním vyučování nejmodernější roboty, sítotiskový karusel, 3D tiskárny, laser, řezací plotr nebo CNC frézku. Kromě toho využívají i brusky, vrtačky, gravírovací stroj a soustruhy. „Pro žáky je to zajímavé oživení a na výuku se moc těší. Od roku 2015 se naše škola profiluje technologicky. Kromě technologické učebny máme novou i přírodovědnou třídu a moderní chemickou laboratoř,“ říká ředitelka školy Jana Pazderová.

Vedení školy si od moderní učebny slibuje i to, že se studenti lépe uplatní na trhu práce a žáci budou mít jednodušší výběr střední školy. „Děti se snáze rozhodnou, kam chtějí jít na školu. Tady si vše vyzkouší a ví, do čeho jdou. Spolupracujeme s učilištěm, takže tu je návaznost na další vzdělávání. A učiliště má kontakty na firmy, které potřebují zaměstnance z technických oborů,“ přibližuje souvislosti místostarosta Svitav Pavel Čížek. Náklady na vybudování polytechnické učebny dosáhly 9,3 milionu korun a na přírodovědnou třídu a chemickou laboratoř 2,3 milionu korun.

Polytechnická učebna na Felberově základní škole ve Svitavách je natolik výjimečná, že vedení školy oslovilo ministerstvo školství. „Stali jsme se jedinou školou v Pardubickém kraji, která se bude podílet na revizi rámcových vzdělávacích programů v předmětu technika. Máme dodávat podklady jiným školám,“ vysvětluje ředitelka Jana Pazderová.