V budoucí učebně automatizace a robotizace se zájemci zaměří na novou stejnojmennou specializaci oboru strojírenství. „Výuku v ní zahájíme v příštím školním roce. Všichni už se navíc těšíme, až ve zmíněné učebně ubytujeme našeho nového školního robota,“ doplnila Křivdová.

Na projektu spolupracují představitelé školy s vyškovskou firmou BKR ČR. „Mají před sebou velkou výzvu, která může přinést zásadní zlom ve vnímání řemesla a zvýšení zájmu o technické obory. Společně jsme plány konzultovali a tříbili více než rok,“ zdůraznila zástupkyně společnosti Irena Valová.

Provozovatelé prodejen v Hamiltonech, Opatovicích a Rychtářově, získají podporu od Vyškova.  Ilustrační foto
Vyškov podpoří prodejny v místních částech. Každá dostane na provoz 20 tisíc

Ve škole reagují na všeobecný pokles zájmu o technické obory v České republice. O absolventy odborných škol a učilišť přitom mají firmy stále velký zájem. „V evidenci máme takových absolventů minimální množství. Počítáme s tím, že i ti noví se uplatní na trhu práce bez větších problémů. Podíl uchazečů o zaměstnání je v regionu necelá tři procenta,“ komentoval za vyškovský úřad práce Pavel Ondrák.

Zcela nové dílenské a výukové prostory využijí studenti pro technicko-zábavní programy. „Jejich zahájení plánujeme na podzim, pokud to dovolí epidemická situace. Budou kombinací pracovní činnosti, technických či řemeslných soutěží a kvízů. Dětem dáme příležitost, aby si vyzkoušely zábavnou a zážitkovou formou manuální zručnost i moderní technologie,“ ujistila manažerka projektu.

Místo pro budoucí kruhovou křižovatku.
Opravy průtahu Slavkova: už příští týden. Vjezd do centra bude omezený

Zmínila i další odborné vzdělávání pedagogů v souladu s aktuálními trendy v jednotlivých oborech a trendy v oblasti moderní pedagogiky. „Jakmile to situace umožní, plánujeme pro pedagogy i naše žáky řadu tuzemských i zahraničních exkurzí, stáží a jazykových pobytů v zahraničí. V této souvislosti chceme na naší škole rozšiřovat výuku technické angličtiny,“ dodala Křivdová.

Podle Pavla Ondráka z úřadu práce firmy od vyučených uchazečů nebo absolventů škol často požadují určitý obor. „Většinově pro ně ale není tolik podstatné, jestli se jedná o absolventa nebo „staršího“ a zkušenějšího zaměstnance. Logicky je nyní nižší poptávka třeba v oblasti služeb a pohostinství, ale to je dáno aktuální „covidovou“ situací a opatřeními v těchto oborech,“ dodal k celkové situaci s pracovním trhem na Vyškovsku.