Jiří Skokan z Letonic působí v komunální politice dvacet let. V třiašedesáti letech se dnes řadí k nejstarším starostům Vyškovska. Přestože jeho jméno figuruje i na letošní kandidátce, do starostovského křesla už se posadit nechce. „Lidé chtějí, abych pokračoval dál, ale už mám připravený děkovný proslov pro ty, kteří mě nezvolí,“ usmívá se Skokan.

Jedním z důvodů, proč už chce být pouze zastupitelem, je právě věk. „Měl jsem náročné povolání, doma jsem moc nebyl. A v době, kdy jsem byl starostou, jsem měl času ještě méně. Do sedmašedesáti už to dělat nechci,“ neskrýval.

Ani v třiašedesáti však na Vyškovsku zdaleka nepatří k nejstarším kandidátům. Těmi jsou hned tři třiaosmdesátníci. Marta Lukášková jde do voleb za ODS, Jan Toman z Rousínova a Jiří Zdvíhal za KSČM. „Podle všeho jsem nejstarší kandidátkou Vyškovska. Po dvě volební období jsem byla zastupitelkou, vedla jsem i finanční komisi. V tomto věku bych se ale už do zastupitelstva posadit nechtěla. Jen podporuji stranu a kolegy,“ objasnila Lukášková s tím, že občanským demokratům je věrná už sedmadvacet let.

I Tomanovo jméno figuruje na kandidátce jako podpora. „Netouží usednout v zastupitelstvu. O doplnění na kandidátku jsem ho požádal, když je totiž neúplná, ubývají při přepočtu hlasy voličů,“ sdělil předseda vyškovského okresního výboru KSČM Filip Zachariaš.

Podle něj se obecně v menších městech a obcích vytrácí chuť kandidovat za kohokoli. „I proto se pak seznamy dokrývají staršími ročníky,“ uvedl Zachariaš.

Nejmladší a nejstarší kandidáti v okrese
Matěj Bureš, 18 let, Sdružení nezávislých kandidátů a STAN Za obec Prusy-Boškůvky, Prusy-Boškůvky
Pavlína Sotolářová, 19 let, KDU-ČSL, Drnovice
Marta Lukášková, 83 let, ODS, Rousínov
Jan Toman, 83 let, KSČM, Rousínov
Jiří Zdvíhal, 83 let, KSČM, Pustiměřské Prusy

Ne vždy je ale starší kandidát jen do počtu. Například za komunisty už řadu let sedí ve vyškovském zastupitelstvu dvaasedmdesátiletý Jan Procházka. Letos jde do volebního klání ze třetího místa.

Naopak mladých tváří usilujících o zvolení na Vyškovsku tolik není. Maximálně čtyřiadvacet let jich má jen padesát, tedy zhruba dvě procenta ze všech kandidátů. „Může to být jejich nezájmem o působení v komunální politice nebo tím, že ty, co sestavují kandidátní listiny, nenapadne, že by měli zařadit i lidi v nižším věku. Často je neznají nebo nemají důvěru, že by získali dostatek hlasů,“ vysvětlil brněnský politolog Stanislav Balík.

Zda může být i velmi mladý člověk v zastupitelstvu pro danou obec přínosem, nechce zobecňovat. „Někdo je užitečný ve třiadvaceti a někdo není ani v sedmdesáti. Záleží, jak dobře reprezentuje společenský zájem obce. Pokud se mu to daří, je jedno, kolik mu je let,“ řekl Balík.

Jaké to je stát v čele obce velmi mladý, ví Adam Majchrák. Starostou Lulče se stal po posledních volbách ve svých sedmadvaceti letech. „Když jsem šel do voleb, chtěl jsem ovlivnit chod obce ze zastupitelstva. Nečekal jsem, že vyhraji,“ vzpomínal.

Po zvolení musel přesvědčit ostatní, že funkci zvládne. „Chtěl jsem do toho dát maximum, opravdu hodně jsem se snažil. I když ne vždy šlo vše hladce, lidé viděli, kolik energie do toho dávám, a i to mohlo některé přesvědčit,“ zamýšlel se Majchrák.