Hlavním celebrantem slavnostní bohoslužby byl arcibiskup a apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo, jenž si svým úsměvem a bezprostředním projevem získal srdce poutníků.

Promluvu k přítomným pronesl administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík, jenž v ní varoval před malomyslností.

Papež Pius IX., vyfotografovaný Adolphem Braunem u příležitosti svých 83. narozenin
Záhada svátku Cyrila a Metoděje: Překvapivé datum zvolil nejdéle sloužící papež

„Všichni máme podobné obavy, co dál, jak vyřešit to podstatné a nezaplnit náš veřejný prostor tím, co se za podstatné jen vydává. Stále více se zodpovědní lidé ptají, jaká bude naše budoucnost? Co předáme z našeho kdysi krásného světa našim dětem? Jaké to budou rodiny, když ty dnešní se nedoceňují a šíří se názory, které zapomínají na to, že každá společnost stojí a padá na rodinách,“ pokládal Josef Nuzík ve svém kázání palčivé otázky současnosti.

Mezi přítomnými byli mimo jiné ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka i nedávno jmenovaný ministr zemědělství Marek Výborný. Účastnil se také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a několik senátorů.

„Velehrad je místo mého srdce. Jezdím sem již od dob vysokoškolských, kdy jsem tady absolvoval mnoho studentských aktivit. Poprvé jsem zde byl jako dítě, s rodiči někdy před rokem 1989. Z českých a moravských poutních míst je mi Velehrad skutečně nejbližší. Je záležitostí duchovních kořenů celého našeho národa,“ řekl Deníku Marek Výborný, jenž letos na Velehrad přijel z rodných východních Čech s nejstarší dcerou.

Vzpomínka na Antonína Cyrila Stojana

Do poutního Velehradu přicestovala i Dagmar Hegerová z Jevíčka. „Byla jsem tady mnohokrát. Vloni, předloni i dříve. Jezdím sem vždycky na pouť, protože tady si od Boha můžu vyprosit spoustu milostí a darů pro všechny které mám moc ráda, a na kterých mi záleží. Velehrad je ideální místo na to, že se tady člověk může krásně ztišit, ale i děkovat a všechno tady odevzdat do Božích rukou,“ prozradila.

Velehradské slavnosti se letos nesly v duchu připomínky 100. výročí úmrtí poslance, senátora a olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana jemuž v místě jeho posledního odpočinku, ve velehradské bazilice, slavnostně odhalili plastiku od velehradského sochaře Otmara Olivy nazvanou Stojanovo otcovské srdce. Ta by se v budoucnu mohla stát Stojanovým relikviářem.

Cyril a Metoděj na nástěnné malbě v Trojanském klášteře v Bulharsku
Misionáři Cyril a Metoděj: Původně se jim říkalo jinak. A nepřišli v červenci

Dny lidí dobré vůle zahájila v úterý 4. července Modlitba za vlast, organizovaná ve spolupráci s armádou. Mezi účastníky byli představitelé státu, hasiči, zdravotníci, policisté a věřící.

Nechyběl fotografický workshop, ani soutěž ve fotbalových dovednostech pod patronací legendárního Antonína Panenky, ruční přepisování Bible ani celá řada zajímavých výstav nebo aktivit pro děti.

V předvečer státního svátku Dne slovanských věrozvěstů, se uskutečnil benefiční koncert Večer lidí dobré vůle. Během něj zazněla premiéra písně věnovaná Antonínu Cyrilu Stojanovi, kterou napsali Jiří Pavlica a Renata Putzlacher.

Tradiční Večer lidí dobré vůle, letos věnovaný odkazu A. C. Stojana, začal na pódiu před bazilikou v úterý v 19:30 hodin. Slavnostním koncertem, kterým provedli moderátoři Marcela Augustová a Jiří Václavek, vyvrcholil první den cyrilometodějských oslav.

Na Velehrad dorazilo kolem 15 tisíc návštěvníků a na charitativní projekty se během večera vybrala částka 805 tisíc korun českých. Částka ale ještě může narůst díky dárcovským SMS zprávám. 

Ty mohou lidé posílat na velehradskou sbírku i po skončení koncertu – DMS VELEHRAD 30, 60, 90 nebo 190 na číslo 87 777.Peníze obdrží sbírka Charity ČR „Daránek“, určená dětem v nouzi, Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, který pomáhá onkologicky nemocným pacientům, a také sbírka iniciovaná poutním domem Stojanov pro Církevní dětský domov Emanuel.