Tatra Trucks do Brna přiveze novinku v podobě kontejnerového nakladače na podvozku Tatra Phoenix s pancéřovou kabinou. Na stánku Czechoslovak Group budou k vidění třeba samohybné houfnice Morana a Dita.

Idetu se zúčastní zástupci firem z celého světa, které nabízí nejšpičkovější technologii. „Celý veletrh se nese v tématu třicetileté historie, třicátého výročí veletrhu Idet i české armády. V tomto duchu se ponese celá jejich expozice, kde bude kontrast mezi starou a novou technikou. Bude k vidění bojový tank Leopard s označením 2A4 či nová výzbroj ve formě radaru Madr," zmínil ředitel veletrhu Idet Michalis Busios.

Zdroj: Youtube

Podle něj bude také zajímavé srovnání dvou možných dodavatelů stíhacích letounů. „Jednak je to společnost Lockheed Martin z USA, a také firma Saab ze Švédska, což je výrobce letounů Gripen. Snažíme se také o inovace," naznačil Busios.

Bezpečnostní veletrhy Idet, Pyros a Iset:  24. a 25. května od 9 do 17 hodin (pouze pro starší 16 let), 26. května od 9 do 16 hodin, Pyros a Iset i 27. května, vstupné 250 korun na den

Odborným partnerem veletrhu je tradičně Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. „Mám radost, že už podruhé bude vystavovat na veletrhu řada začínajících a inovativních českých firem. Letos to bude šest start upů," podotkl prezident a výkonný ředitel asociace Jiří Hynek.

Spolu s Idetem se konají i Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb Pyros a Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb Iset. Celkem se letošních bezpečnostních veletrhů zúčastní 551 firem z devětadvaceti zemí. Například pavilon P je absolutně vyprodaný. Velkému zájmu napomáhá i aktuální konflikt na Ukrajině. „Idet ani v době covidu nebo lehce po covidu nezaznamenal žádný útlum. Investice byly v tomto oboru i v té době, kdy nebyl ještě žádný konflikt na Ukrajině. Ale samozřejmě ta nešťastná situace na východ od našich hranic měla další vliv k ochotě vlád investovat a ještě prohloubit zájem v tomto oboru," řekl Busios.

Na výstavišti se představí také hasiči. „Chceme ukázat kontrast mezi starou a novou technikou ať už z hlediska cisternových automobilových stříkaček nebo výškové techniky," poznamenal náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky Petr Ošlejšek.

Den s policií a dalšími složkami IZS na autodromu v Sosnové.
VIDEO: Policejní ferrari, koně i vrtulník. Autodrom v Sosnové byl v obležení

Policisté zvolili pro letošní ročník jako nosné téma mobilní operační řízení. „Chceme klást důraz i na to, jak je důležité předávání informací a řízení zásahů. V prostoru naší expozice vyroste malé operační středisko. Lidé budou mít možnost vidět například propojení městských kamerových systémů. Příchozí si také vyzkouší volání na tísňovou linku a mohou si nacvičit ideální rozhovor na linku bez stresů v mimořádné události," sdělil mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka.

Organizátoři se snažili připravit i na současnou nelichotivou dopravní situaci v okolí výstaviště kvůli několika stavbám. „Návštěvníci mohou zaparkovat uvnitř areálu na volné ploše A a další místa budou i v části, kde nyní pokračuje stavba. Ta jsou kapacitně omezená, v případě naplnění dojde k jejich uzavření. Preferoval bych proto, aby návštěvníci směřovali na výstaviště čtvrtou branou na parkoviště na volné ploše A," zmínil Busios.