Nový hlas budou technici Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) nahrávat do odbavovacích a informačních systémů tramvají v průběhu nedělní noci. V následujících týdnech bude DPP pokračovat s Janem Vondráčkem v nahrávání hlášení tentokrát pro městské autobusové linky, na kterých by se měly objevit v průběhu letošního jara.

„Zažil jsem již mnoho různých premiér. Od těch divadelních, filmových, televizních, rozhlasových, hudebních až po vylisované CD nějaké audioknihy. A tohle je vlastně taky taková premiéra. Tentokrát tramvajová. Taková audiokniha, která se mi nejspíš sama vylisuje do hlavy, protože tramvají jezdím téměř denně a tenhle přehrávač asi jen tak vypnout nepůjde,“ řekl známý herec.

Jan Vondráček.
Novým "hlasem povrchové dopravy" se stal herec a dabér Jan Vondráček

A přiznal, jaká zastávka mu dělala největší problémy. „Neptejte se mě, jak dlouho jsem nahrával název zastávky Radhošťská, aby tam bylo všechno a znělo to přirozeně,“ prohlásil Vondráček s tím, že doufá, že se jeho „dlouhohrající deska“ lidem neomrzí. „Že ji přijmou jako zpěv ptáků na polích, kvákání žabáků u rybníka či výstražné štěkání sousedovic psa, které už člověk pomalu nevnímá, ale k životu potřebuje,“ prohlásil Jan Vondráček.

Vondráček musel od loňského podzimu natočit skoro 2000 nahrávek a má za sebou tak zhruba pětinu práce. „Pořizování takového množství nahrávek je rozděleno do tří základních balíků. První skupinu tvoří dopravní a provozní hlášení pro autobusové a tramvajové linky v rámci celého systému PID a názvy tramvajových zastávek v Praze, každá ale dvakrát – jednou s intonací ukončenou a jednou neukončenou kvůli tomu, že výsledná podoba hlášení, jak ji slyší cestující v dopravních prostředcích, se skládá z jednotlivých slov, slovních spojení a číslovek,“ prozradil DPP v tiskové zprávě.

Zdroj: Youtube

Druhý balík nahrávek, který budou Jan Vondráček a DPP připravovat v následujících týdnech, jsou názvy zastávek autobusů na území Prahy. Jedná se celkem o 1 315 nahrávek. Poslední a největší skupinou jsou názvy autobusových zastávek využívaných mimo metropoli v rámci systému PID a 7 256 nahrávek.

„Z pohledu cestujících je výměna hlasu provozních hlášení, na který jsou léta zvyklí, poměrně zásadní změnou. K celé akci proto od počátku přistupujeme velmi zodpovědně, a ještě před zahájením nahrávání jsme nechali všechna dopravní a provozní hlášení jazykově zrevidovat lingvistkou a fonetičkou Veronikou Štěpánovou,“ uvedl Petr Hloch, vedoucí jednotky Provoz Tramvaje DPP.

Podoba nové plavební komory Rohatec na Baťově kanálu.
Baťův kanál na Hodonínsku čeká na novou komoru 85 let, stavět ji chce sedm firem

Jan Vondráček je v angažmá v pražském Divadle v Dlouhé, za postavu Lelia v Goldoniho hře Lhář získal Cenu Alfréda Radoka. Diváci ho mohou znát i ze zahraničních seriálů a filmů, kde dabuje například hlavní postavu Patrika Janea v seriálu Mentalista, hospodského Vočka v seriálu Simpsonovi nebo je hlasem herce Bradleyho Coopera.

Dagmar Hazdrová byla moderátorkou Československého rozhlasu, po invazi v roce 1968 byla vyhozena a živila se jako uklizečka a účetní. Do rozhlasu se vrátila v roce 1990 a byla hlasatelkou stanice Vltava.