Nový hlas budou technici Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) nahrávat do odbavovacích a informačních systémů tramvají v průběhu nedělní noci. V následujících týdnech bude DPP pokračovat s Janem Vondráčkem v nahrávání hlášení tentokrát pro městské autobusové linky, na kterých by se měly objevit v průběhu letošního jara.

„Zažil jsem již mnoho různých premiér. Od těch divadelních, filmových, televizních, rozhlasových, hudebních až po vylisované CD nějaké audioknihy. A tohle je vlastně taky taková premiéra. Tentokrát tramvajová. Taková audiokniha, která se mi nejspíš sama vylisuje do hlavy, protože tramvají jezdím téměř denně a tenhle přehrávač asi jen tak vypnout nepůjde,“ řekl známý herec.

A přiznal, jaká zastávka mu dělala největší problémy. „Neptejte se mě, jak dlouho jsem nahrával název zastávky Radhošťská, aby tam bylo všechno a znělo to přirozeně,“ prohlásil Vondráček s tím, že doufá, že se jeho „dlouhohrající deska“ lidem neomrzí. „Že ji přijmou jako zpěv ptáků na polích, kvákání žabáků u rybníka či výstražné štěkání sousedovic psa, které už člověk pomalu nevnímá, ale k životu potřebuje,“ prohlásil Jan Vondráček.

Vondráček musel od loňského podzimu natočit skoro 2000 nahrávek a má za sebou tak zhruba pětinu práce. „Pořizování takového množství nahrávek je rozděleno do tří základních balíků. První skupinu tvoří dopravní a provozní hlášení pro autobusové a tramvajové linky v rámci celého systému PID a názvy tramvajových zastávek v Praze, každá ale dvakrát – jednou s intonací ukončenou a jednou neukončenou kvůli tomu, že výsledná podoba hlášení, jak ji slyší cestující v dopravních prostředcích, se skládá z jednotlivých slov, slovních spojení a číslovek,“ prozradil DPP v tiskové zprávě.

| Video: Youtube

Druhý balík nahrávek, který budou Jan Vondráček a DPP připravovat v následujících týdnech, jsou názvy zastávek autobusů na území Prahy. Jedná se celkem o 1 315 nahrávek. Poslední a největší skupinou jsou názvy autobusových zastávek využívaných mimo metropoli v rámci systému PID a 7 256 nahrávek.

„Z pohledu cestujících je výměna hlasu provozních hlášení, na který jsou léta zvyklí, poměrně zásadní změnou. K celé akci proto od počátku přistupujeme velmi zodpovědně, a ještě před zahájením nahrávání jsme nechali všechna dopravní a provozní hlášení jazykově zrevidovat lingvistkou a fonetičkou Veronikou Štěpánovou,“ uvedl Petr Hloch, vedoucí jednotky Provoz Tramvaje DPP.

Jan Vondráček je v angažmá v pražském Divadle v Dlouhé, za postavu Lelia v Goldoniho hře Lhář získal Cenu Alfréda Radoka. Diváci ho mohou znát i ze zahraničních seriálů a filmů, kde dabuje například hlavní postavu Patrika Janea v seriálu Mentalista, hospodského Vočka v seriálu Simpsonovi nebo je hlasem herce Bradleyho Coopera.

Dagmar Hazdrová byla moderátorkou Československého rozhlasu, po invazi v roce 1968 byla vyhozena a živila se jako uklizečka a účetní. Do rozhlasu se vrátila v roce 1990 a byla hlasatelkou stanice Vltava.