Město pro ně vybralo lokalitu v okolí ulice Andělská nebo Na Zábraní v Holici.

Zahrádkáři s místem problém nemají. Obávají se však, že si na nové prostory budou muset pár let počkat.

„V těchto dvou místech nevidím problém. Například Andělská je od nás kousek a pro lidi, co mají zahrádky u Moravy, by to bylo řešení. Nicméně na lokalitu Andělskou i Na Zábraní bychom museli čekat i dva roky, až se bude schvalovat nový územní plán. Mělo to být připravené dopředu,“ posteskl si předseda územního sdružení Českého zahrádkářského svazu v Olomouci Miroslav Pazdera.

Primátor: Hledáme prostory pro nové kolonie

Město se chystá spolku nájemní smlouvu vypovědět a pozemky by mělo převzít na podzim 2018.

Se zahrádkáři, kteří proti zrušení osady sepsali také petici, se chce domluvit na setkání v polovině srpna. Na něm by měli být i zástupci z Povodí Moravy.

„V současné době hledáme na území města prostory, kde by mohly vzniknout nové zahrádkářské kolonie. Připravujeme i návrh případného přemístění nebo nabídky nových míst, kde by zahrádkáři mohli fungovat. Neumím si představit, že bychom je vymisťovali,“ řekl primátor Antonín Staněk.

Podle olomouckého primátora by lokalita Andělská, která je z větší části v majetku města, byla dobrým řešením.

„Je zde asi šedesát procent městských pozemků. S nimi můžeme ihned pracovat. Je potřeba připravit změnu územního plánu, o jejímž zahájení jsme již rozhodli na radě,“ doplnil Antonín Staněk.

S vlastníky zbývajících čtyřiceti procent soukromých pozemků se chce město domluvit na prodeji či pronájmu. Kdyby ale k dohodě nedošlo, jsou podle primátora současné městské pozemky pro zahrádkáře dostatečně velké.

V lokalitě Na Zábraní, která také patří k možným kandidátům na budoucí osadu, město pozemky nevlastní. Muselo by se dohodnout s jejich současnými majiteli.

Stěhování zahrádkářů z Nových SadůZdroj: DENÍK

Kdy začne stavba?

O tom, že kvůli výstavbě protipovodňových opatření jednou ke stěhování dojde, zahrádkáři věděli. Nečekali ale, že to bude tak brzy.

Povodí Moravy však získalo peníze na úpravy koryta a břehů a muselo změnit plány.

„Objevila se dotační výzva s až stoprocentním krytím. Povodí Moravy nás oslovilo, že potřebuje naše pozemky, na kterých máme nájemce,“ vysvětlil již dříve rychlý průběh akce náměstek primátora Aleš Jakubec.

Ukončení smlouvy podle něj přijde v září nebo v říjnu, pak se začne počítat rok. Povodí Moravy chce mít v ruce územní rozhodnutí do konce příštího roku.

Předběžný odhad termínu pro získání stavebního povolení je červenec 2018 a zahájení samotné stavby přípravnými pracemi na přelomu roku 2018 a 2019.