Uličkou vedle náměstí 1. máje v Chomutově se pomalu posouvá žena v oranžové vestě, napichuje na bodlo pohozený papírový kapesník a pak ho spolu s dalšími odpadky setřásá do pytle. Lidí, kteří uklízejí, zametají ulice, shrabávají trávu či vysypávají koše, by se mělo na Chomutovsku ukazovat stále víc. Je to díky návratu veřejné služby.

S novou pracovní četou počítají například v Jirkově, kde si pro začátek vytipovali dvacet nezaměstnaných mužů a žen, ochotných nastoupit se smetákem a dalším náčiním. Uklízet budou především na své adrese, a to z praktických i tak trochu výchovných důvodů.

Přehled o známém místě

„Je to o tom, že člověk má o místě svého bydliště neustálý přehled. Jde nakoupit, nebo se vrací odněkud domů a vidí, jestli se tam nepovalují nějaké odpadky, které je potřeba uklidit. Kdyby pracoval někde na druhém konci města, neměl by k tomu místu vztah," míní Libor Duchoň z jirkovské sociální firmy ONZA. Podle něj by mohli mít k práci takového člověka větší respekt i sousedé, protože uvidí, že se snaží někdo, koho znají. Je možné, že pak sami nebudou dělat takový nepořádek. „Praxe ukáže," dodává Duchoň.

Veřejná služba v Jirkově by se měla rozjet od května, jakmile se městské firmě podaří najít koordinátora, který bude skupinu organizovat a kontrolovat.

Přidají se v Otvicích a Chomutově

S jistotou nastoupí pracanti z veřejné služby také v Otvicích a v Chomutově jako výpomoc technickým službám. Podle chomutovského úřadu práce je měst a subjektů, které projevily zájem, víc. O veřejnou službu má zájem například město Klášterec nad Ohří a obec Hrušovany, dále kadaňský kulturní dům či společnost Radka, Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova, Služby města Vejprty či Kultura a sport Chomutov.

„V drtivé většině případů chtějí někoho na úklid veřejných prostranství, údržbu zeleně nebo pomoc s pořádáním akcí," přiblížil Tomáš Novotný, který vede oddělení trhu práce na chomutovském úřadu práce. „Na stole v tuto chvíli leží dvě žádosti, které splňují veškeré náležitosti, a ty jsou od otvického obecního úřadu a chomutovských technických služeb," doplnil.

Starosta: Kdo pracovat chce, práci má

Smlouva s úřadem práce Otvickým zajistí pět lidí na skoro celý rok. Přesto starosta šetří optimismem. „Hlavně doufám, že vůbec přijdou, protože kdo dnes pracovat chce, ten práci má," obává se starosta Pavel Ašenbrener. „Kdyby spíš přibyly peníze do rozpočtu a mohli jsme zaplatit jednoho člověka na stálý pracovní poměr, byl bych spokojený. Tyto peníze ale nemáme, tak vezmeme, co je," dodává. Pětici lidí chce obec využívat na úklid, starost o zeleň a menší údržbářské práce.

Technické služby Chomutov dostanou k ruce patnáct lidí, kteří se budou do konce června podílet na úklidu ve městě, sběru komunálu v zeleni a na komunikacích, hrabání listí a trávy a údržbě provozů.

Veřejná služba byla v Česku v minulosti povinná, před několika lety ji ale zrušil Ústavní soud. Dál existovala jen pro dobrovolníky. Od února však platí novela, která nezaměstnané motivuje k práci ve veřejné službě. Pokud se do ní nezapojí, sníží se jim dávky.