Obyvatelé Chvalešovic mají strach. Před dvěma lety se totiž do vsi přistěhovala 50letá žena, která má podle nich značné problémy s alkoholem a agresivitou. Momentálně si odpykává tříměsíční trest ve vězení za jízdy (a nehody) v opilosti. Záhy po svém nastěhování začala dělat ostatním ze života peklo.

„Často nám opilá všem vulgárně nadává a všemožně vyhrožuje, nešetří dokonce ani děti,“ stěžují si místní lidé. Ve svém nezkolaudovaném domě navíc chová žena několik desítek psů rozličných ras a velikostí, kteří žijí ve stodole v nevyhovujících podmínkách. Na začátku víkendu jich tu bylo kolem 40, ale ještě před nedávnem to bylo podle sousedů až 91 zvířat.

Lidem velmi znepříjemňuje život hlavně smrad a hluk, které obří smečka produkuje. Někteří psi navíc utíkají a napadají lidi. Podle místních často i na popud samotné majitelky, která se těmito scénami údajně ráda baví.

„Psi pokousali mou čtrnáctiletou vnučku a před nedávnem zaútočily dvě dogy cane corso i na mě. Povalily mě na zem a od té doby mám problémy se zády. Na rehabilitace chodím dodnes,“ stěžuje si například 59letá žena ze sousedství Jitka Matoušková. Její slova potvrzuje i několik dalších sousedů, kteří si však nepřáli zveřejnit jména. Mají totiž z agresivní ženy strach. „Kvůli smradu z všudypřítomných psích výkalů si nemůžeme v létě otevřít okna ani věšet venku prádlo. Exkrementy navíc majitelka sype kolem plotu, a to nejen svého. V noci nemůžeme pro šílený štěkot spát a přestaly k nám kvůli tomu jezdit dokonce i návštěvy,“ shodují se místní lidé. Kvůli volně pobíhajícím psům si nemohou hrát venku ani děti.

Slova zdejších obyvatel potvrzuje také Oldřich Drtina, předseda hlubocké přestupkové komise, která se problémy v Chvalešovicích opakovaně zabývala. „Jen za loňský rok jsme majitelku několikrát projednávali kvůli tomu, že psi utekli a napadli ostatní. Také se volně pohybovali, což je v rozporu s vyhláškou. Dostala pokaždé pokutu,“ zmiňuje Drtina. Nevhodné chování majitelky často řešila i policie. Podle budějovické policejní mluvčí Reginy Tupé nejméně osmkrát, a to hlavně kvůli podezření z týrání zvířat, porušování domovní svobody, ublížení na zdraví a narušování nočního klidu i občanského soužití.

Všechny zjištěné přestupky ohlásili policisté na Obecní úřad do Dřítně. „Jednali jsme na základě oznámení občanů a spolupracovali přitom s hygienou a ochránci zvířat,“ popisuje mluvčí Tupá. Potíž je třeba i v tom, že žena není v Chvalešovicích přihlášena k trvalému pobytu a za psy tak neplatí žádné poplatky.

Místní proto vytvořili petici, kterou podepsalo 70 lidí, a požadují okamžité řešení situace. Dosud však byly veškeré jejich snahy marné. Veterináři totiž tvrdí, že i přes špatné hygienické podmínky mají psi zajištěný dostatek potravy i pití a nejedná se tak o jejich týrání. Kvůli tomu je údajně nemohou nechat majitelce odebrat od obce.

Spory o týrání

„Tím, že je majitelka ve výkonu trestu, je to komplikovanější. Krmení a napájení tam však mají psi zajištěné, takže nestrádají. Ty hygienické podmínky nejsou ideální, ale teď došlo k udání několika psů jinam,“ vysvětluje František Kouba, ředitel Krajské veterinární správy (dále jen KVS) v Českých Budějovicích.

Do hry se totiž vložil před několika dny manžel odsouzené ženy, který v Chvalešovicích trvale nežije, ale jezdí se sem o psy starat. Přibližně poloviny z nich se teď snaží zbavit. Pomáhá mu v tom sdružení Cibela na ochranu týraných zvířat, které zalarmovalo útulky ze všech koutů republiky. Voříšci z Českobudějovicka tak nyní končí například v Praze, Ústí nad Labem nebo Tachově. „Dávají se do náhradní péče, to je všechno. Ještě přijedou tak jednou a už to bude pryč. Necháme si jich kolem dvaceti,“ řekl Deníku manžel odsouzené ženy Jaroslav F.

S péčí o zvířata mu vypomáhá i syn se svou přítelkyní. Problémem však je například i to, že veterináři potvrzují obavy místních obyvatel z toho, že ne všichni psi jsou naočkováni proti vzteklině. To je přitom povinné. V případě, že zvířata někoho napadnou, jsou pak v tak početné smečce těžko dohledatelná.

„Od všech psů skutečně očkovací průkazy nemáme, takže zjistit, zda jsou naočkováni, bude složité. Pokud se prokáže, že tomu tak není, čeká majitelku sankce,“ doplnil ředitel KVS Kouba. Přislíbil také, že se inspekce bude případu ještě v nejbližších dnech věnovat.

S výrokem veterinářů, že se majitelka nedopouští týrání zvířat, však sousedé ani další zainteresované strany nesouhlasí. „Paní doktorku, která dělala ten posudek, bych tady nechala pár dní bydlet. To si vůbec nedovedete představit. Psí výkaly navíc prosakují i do obecního rybníka, to je proti všem hygienickým pravidlům,“ zlobí se Jitka Matoušková. Shodují se v tom s ní zvířecí záchranář Vladimír Kössl i pracovnice odboru životního prostředí budějovického magistrátu Martina Růžičková, která na případ v současné době dohlíží.

Kritika veterinářů

„Veterinární správa rozhodla, že k týrání nedochází a zvířata proto odebírat nebude. S tím nesouhlasím, z mého pohledu tam k týrání rozhodně dochází. Na zvířata působí mnoho stresových vlivů a žijí v nepřiměřených podmínkách. Fyzicky možná nestrádají, ale psychicky určitě,“ je přesvědčen Kössl. Podobně hovoří i Růžičková. „Nejde jen o zvířata, ale i o lidi. Rozhodli jsme se pomoci, ale je to na dobrovolnosti. Krajská veterinární správa sice žádné větší pochyby neshledala, ale podle mě tam k týrání naprosto určitě dochází, protože psi jsou omezováni v pohybu a nejsou pravidelně venčeni,“ argumentuje Martina Růžičková. Bez nařízení KVS však prý nemohou úředníci z magistrátu sami nic podniknout.

Krajskou veterinární správu označuje za hlavního viníka celé situace i starosta Dřítně Josef Kudrle. Nechápe totiž, jak mohli inspektoři dojít k závěru, že zvířata v chovu nestrádají. „Táhne se to už přes dva roky a úřady nám za tu dobu vůbec nepomohly, jako kdyby se jich to netýkalo. Ať už se jedná o veterináře nebo o hygienu. První, kdo nám teď nabídl pomocnou ruku, je paní Růžičková z magistrátu. Budeme jí maximálně vycházet vstříc a jsme odhodláni to hnát až do krajnosti,“ uzavírá starosta.