Vzkazy doplněné hákovým křížem někdo namaloval v minulých dnech na dřevěnou zeď bývalé plovárny v Zámecké zahradě, čímž poničil tamější streetartové dílo. Pachatele teď hledá policie. „Případ si převzalo oddělení kriminální služby. Jako už v několika předchozích případech prověřuje pomalování zdi urážlivými nápisy a nacistickými symboly. Hledají se případné souvislosti,“ konstatoval mluvčí policie Daniel Vítek.

Pohled na možnou podobu nové čtvrti ze severu. Z jihu od stanice Vltavská (a od budoucího koncertního sálu) vede na sever hlavní osa podél parku, která je na severu zakončena třemi vyššími dominantami obklopujícími náměstí u Nádraží Holešovice.
Spolky kritizují Bubny-Zátory: Bydlení jen pro nejbohatší a málo zeleně

Vyšetřování takových výjevů na zdech je složité. Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše je vždy důležité znát úmysl pachatele. „Policie musí u takovýchto výjevů vždy přihlížet k tomu, zda chtěl dotyčný cíleně propagovat nacistické hnutí nebo sprejoval jen z frajeřiny,“ upozorňoval v minulosti v rozhovoru pro Deník k tomuto tématu specialista z brněnské Masarykovy univerzity.

Nacistické symboly nejsou v Teplicích vidět často. Za poslední roky eviduje policie několik případů. Objevily se třeba na úředních domech či na panelech ruiny v Mlýnské ulici. Vandal minulý rok poničil také nové městské dětské hřiště v Janáčkových sadech. „Odstranění takových nápisů nás stojí nemalé peníze,“ sdělil tajemník magistrátu Marek Fujdiak, když někdo posprejoval před roky čelní zdi městského úřadu.

Nákladné odstranění nápisů

I v případě poničené veverky šlo odstranění nápisů do tisíců korun. „Barvy nejsou levné. Potřeboval jsem několik odstínů, abych to celé vyspravil. Navíc jsem to v tomto případě nedělal poprvé. Nechápu, proč to někdo dělá,“ je zklamaný autor původního díla Kamil Vacek, který v Teplicích na zakázku radnice maluje graffiti pod uměleckým jménem Camo. „Jenže v tomto případě mi to nikdo nezaplatí, protože jde o zeď bývalého koupálka, které už ani není města. Nechat tam ty nápisy ale nemohu,“ povzdychl si.

Natáčení pohádky Princezna zakletá v čase na hradě Bouzov.
Ničivá černá bouře. Na Bouzově natáčeli pohádkovou fantasy s Eliškou Křenkovou

Jedním z těch, koho podobné výjevy propagující nacismus vždy hodně mrzely, byl dřívější předseda teplického svazu bojovníků za svobodu, dnes už zesnulý Jaroslav Musial. „Nemám pro takové propagandy něčeho, co nebylo správné a negativně zasáhlo hodně lidí, ani slov. Veřejnost by nikdy neměla zapomenout na hrůznou genocidu a zločiny proti lidskosti,“ říkal.