Do vězeňského zákulisí je možné nahlédnout jen ve výjimečných případech, například během soudních procesů pojednávajících o násilí mezi trestanci.

Šikana?

Jedním takovým případem se včera začal zabývat Okresní soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedl A. R. (28 let), který podle státní zástupkyně drsným způsobem šikanoval spoluvězně ve Věznici Heřmanice v Ostravě.

Sklizeň medu v Heřmanické věznici, úterý 15. května 2018, Ostrava. Vězni zúročili svou celoroční „včelí” práci.
Vězni v Ostravě stočili další med, až 80 kilogramů. Je však neprodejný

Vyžadoval po něm vyprávění pohádek na dobrou noc, při odmítnutí mělo následovat bití tyčí. Údajně mu také zapaloval papír vložený na břicho a mezi prsty nohou. Podle žaloby ho jednou škrtil kabelem od sluchátek. „Ostatním v cele řekl, že jim předvede názornou ukázku, jak poškozeného vypne,“ uvedla státní zástupkyně.

„Začal jej škrtit, v důsledku čehož poškozený omdlel a upadl na podlahu,“ dodala státní zástupkyně. Obžalovaný vinu odmítl. „To, co je mi kladeno za vinu, se tak nestalo. Dal jsem mu jen dvě facky,“ prohlásil.

Vězni si vyprávějí?

„Požadoval jsem po něm vyprávění pohádek a příběhů, ale nenutil jsem ho. Říkal, že žádné nezná. Začal jsem se mu smát. Pak jsem mu vyprávěl pohádku já O Červené karkulce. Běžně si na cele vyprávíme pohádky. Později se jednou u stolu rozbrečel. Řekl mi, že jsem ho zlomil,“ doplnil A. R., který popřel, že by měl něco společného se zapalováním papíru na těle oběti.

Ti druzí

„Jiní odsouzení mu mezi prsty strkali toaleťák, který pálili. Brali to ze srandy, nechtěli mu ublížit. Nepopálilo ho to,“ prohlásil obžalovaný s tím, že spoluvězeň chtěl po jednom z pálení zmáčknout takzvanou hlášku pro přivolání pomoci.

Rudolf Štefanov a Josef Švejdar patří mezi vězně, kteří opravují darovaná kola určená dětem v Gambii.
Do unikátního projektu se zapojila také ostravská Věznice Heřmanice

„Když se zmáčkne hláška, přijdou velitelé a začne rachot. To se mačká jen v ohrožení života, ne kvůli takovým hloupostem,“ řekl A. R., který připustil, že muži dal dvě facky. „Dal jsem mu dvě facky, protože byl drzý a neuměl se chovat,“ vysvětlil obžalovaný, který podle svých slov nechápe, proč se vůbec dostal před soud. „Já jsem tam nebyl žádaný, všechno to na mě bylo nahrané,“ zdůraznil.

V nepřítomnosti

Šikanovaný vězeň u soudu včera vypovídal bez přítomnosti obžalovaného. „Psychicky mě zlomil,“ řekl muž, který jako psychickou újmu požaduje deset tisíc korun. „Pohádky chtěl po mně prakticky každý den. Několikrát jsem mu je řekl, abych měl klid. Když jsem jednou odmítl, otočil se k ostatním na cele a řekl: ,Vidíte? Jednou povolíš, a dělá si, co chce.´ Popadl smeták a zbil mě. Pak jednou, když jsem stál u okna, vzal šňůru od sluchátek a přiškrtil mě, já jsem omdlel. Byl nevyzpytatelný, měl jsem z něho strach,“ dodal.

Souzený trestanec je obžalován z vydírání. V případě uznání viny mu hrozí až osm let vězení. Hlavní líčení bylo odročeno.

Záběr palubní kamery
Kamera zachytila hazardéra v Ostravě. Ohrozil chodce na přechodu, trestu unikne