Doživotně odsouzení vězni, kteří si odpykávají trest na Mírově, se budou učit šít na šicích strojích. Začnou na nich upravovat oděvy pro humanitární účely v rámci projektu Humanita. Ten je založen na využívání padělků značkových oděvů, které zabaví celní správa. Vězni z nich odstraní falešné značky, aby je podle zákona bylo možné dále využívat. S oblečením pak bude disponovat Český červený kříž při poskytování humanitární pomoci. Projekt inicioval hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík s cílem zajistit dostatek oblečení například pro občany postižené povodněmi.

Pět šicích strojů převzal v úterý dopoledne v Olomouci ředitel věznice Vladimír Lang z rukou Martina Tesaříka a poslance Romana Váni zastupujícího Český červený kříž. Nákup strojů za 40 tisíc korun financoval kraj.

„Jsem rád, že se nám podařilo dohodnout spolupráci mezi celní správou, věznicí, Červeným křížem a krajem,“ konstatoval hejtman Tesařík.

O práci má zájem šest vězňů

Vladimír Lang uvedl, že o práci na projektu projevilo zájem šest ze sedmi doživotně odsouzených z Mírova. Vedle úpravy oděvů by mohli vyrábět také hračky pro děti, s nimiž se při zásazích setkávají hasiči a policisté.

„Děti na místě zásahu to zklidní, složky integrovaného záchranného systému s tím mají dobré zkušenosti,“ řekl Roman Váňa.

Zaškolení vězňů v obsluze šicích strojů budou mít na starosti pracovníci Českého červeného kříže.