Neznamená to však, že ministerstvo spravedlnosti od svých plánů ustoupí.

„Byl tady diagnostický ústav, a bylo to špatné, chovanci se nám dostávali i do baráku. Když tu budou vězeňkyně, budou tu pár dní, potom jim dají náramky, ony odejdou a dají sem migranty. A bude to ještě horší než dřív," řekla jedna z hlasujících Božena Darebná.

Stejně jako 1347 jejích spoluobčanů se v referendu vyslovila proti zřízení věznice. Pro záměr se vyslovilo pouhých 219 hlasujících.

Referenda se účastnilo bezmála 45 procent ze všech oprávněných voličů. Výsledek je tak pro místní samosprávu závazný.

Velká účast překvapila i starostku Králík Janu Ponocnou.

„Proti záměru se postavila velmi významná část hlasujících. Teď bude záležet na tom, zda to bude pro pana ministra dostatečně významný argument, aby upustil od umístění věznice v Králíkách," sdělila.

Ministerstvo se výsledkem řídit nemusí

Na rozdíl od místní samosprávy se ministerstvo spravedlnosti výsledkem referenda řídit nemusí.

Zda resort od záměru vybudovat v areálu bývalého výchovného ústavu ženskou věznici nejmírnějšího typu upustí, není jasné.

„Výsledek referenda ukázal, že 38 procent ze všech obyvatel Králík si nepřeje věznici v místě bývalého výchovného ústavu. Jako takovou tu informaci vnímáme," sdělila Zuzana Procházková z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Na definitivní rozhodnutí je podle jejích slov příliš brzy.

„V každém případě počkáme, než bude po administrativní stránce dokončen převod budovy na Vězeňskou službu České republiky. Nic jiného ostatně nyní ani udělat nemůžeme," dodala.

Strašidelný hrad

Budova výchovného ústavu v den konání referenda příznačně tonula v mlze jako strašidelný hrad.

Však také obyvatelé Králík straší už dlouho. Nápravné zařízení pro děti zde skončilo poté, kdy jeden z mladých delikventů vrazil vychovateli do krku šroubovák.

Když si Králičtí vyvzdorovali, aby v prázdné budově nevzniklo zařízení pro žadatele pro azyl, projevilo o budovu zájem ministerstvo spravedlnosti s cílem zřídit zde ženskou věznici.

I proti tomuto záměru se obyvatelé města postavili, na demonstraci ve středu 23. listopadu přišly stovky lidí. Páteční referendum mělo ukázat, jak se Králičtí ke zřízení věznice staví.