Správa Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, která tamní část státních lesů spravuje, už připravuje výběrové řízení.

V pásu procházejícím kokořínskými lesy, kterým se letní vichr řítil, stále zůstávají polámané stromy, ohnuté kmeny i části silných větví v korunách.

To vedlo v polovině tohoto týdne k zákazu vstupu na lesní pozemky na obou stranách žluté turistické stezky právě z Kokořínského Dolu do Hradska.

Zákaz platí do 25. listopadu letošního roku. Do té doby by měla firma, která s nejvýhodnější nabídkou uspěje ve výběrovém řízení na prodej dřeva, následky kalamity odstranit. Dřevo si podle podmínek správce lesa, který počítá s takzvanou nabídkou nastojato, bude muset sama vytěžit.

Podle vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko Ladislava Pořízka jde přitom o zakázku v náročném terénu. „Na řadu míst se technika nedostane, budou zřejmě muset používat koně nebo lanovky,“ poznamenal Pořízek. Na sklonku podzimu by ale měla být turistická stezka zase bezpečná.

Zničené duby a borovice

Kalamita zasáhla u Kokořínského Dolu stovky stromů, zejména borovic a dubů. Zatím ale není jasné, o jaké množství dřeva se jedná. Zalesnění, ke kterému by mělo dojít na jaře příštího roku, se bude podle Pořízka týkat pouze větších ploch, ze kterých zmizelo více stromů. „Na mnoha místech došlo k pádům jednotlivých stromů nebo malých skupin. Tam dokážou stromy, které zůstaly kolem, samy zasemenit volná místa,“ řekl Pořízek.

V Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko zasáhla letní kalamita i další pozemky různých majitelů. Někteří z nich podle referenta myslivosti mělnické radnice Libora Švandy ještě zákaz vstupu do lesů zvažují. S následky letní vichřice se budou potýkat zřejmě několik měsíců.