Jak potvrdila dcera majitele farmy Lucie Dryáková, postupně v dalších dnech naváží sklizní višní, o které je mezi zákazníky také velký zájem.

Rodinná farma, která slaví letos let 30 let své existence, ale pěstuje i další zajímavé plodiny jako například velmi žádaný česnek, i ten si u Dryáků lidé sami rádi sbírají přímo na poli. Kilo zde vychází na stovku.

Na odrůdu česneku po dědovi dostal pěstitel z Křimic registraci.
Česnek po dědovi. Pěstitel z Plzně má doma unikátní odrůdu

V sadech v okolí Slaného se velmi daří i meruňkám, ty ale asi jako jediné u Dryáků nenajdete. Zato se tu intenzivně věnují pěstování jablek a nebo švestek. I ty jsou výtečné.

Farma se postupně rozrostla 

Jak potvrzuje majitel farmy Karel Dryák, v roce 1992, kdy byla firma založena, zaujímala pouhé 3 hektary obhospodařované půdy. Pěstování ovoce a zeleniny se do roku 2001 rozrostlo na nemalých 166 ha. Do roku 2013 již farma obhospodařovala celkem 468 ha orné půdy a 122 hektarů ovocných sadů.

Aktuálně rodina a další pracovníci hospodaří na 705 hektarech orné půdy, na 50 hektarech pěstují zeleninu a dalších 30 hektarů zaujímají ovocné sady.

Tip Deníku: Hrníčková bublanina s třešněmi nebo višněmi

Těsto:
2 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek cukru moučka
1 hrnek mléka
1 prášek do pečiva
špetka soli
4 lžíce oleje
2 vejce

Dále:
třešně (nebo jiné drobné ovoce)
tuk na vymazání plechu
hrubá mouka na vysypání plechu

Drobenka:
1 hrnek hrubé mouky
0,5 hrnku cukru krupice
4 lžíce másla

Postup přípravy:

Hluboký plech vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou. (Místo toho můžeme použít papír na pečení.) Připravíme ovoce, které omyjeme a necháme okapat. Třešně můžeme vypeckovat.

Celá vejce vyšleháme s cukrem a špetkou soli, přidáme olej, mléko a vmícháme mouku smíchanou s práškem do pečiva. Těsto vylijeme na připravený hluboký plech.

Těsto na plechu poklademe třešněmi nebo jiným drobným ovocem a posypeme drobenkou. Drobenku připravíme promnutím mouky, cukru a másla

Pečeme asi 35 minut při 180 °C, ale tento čas je pouze orientační, každá trouba peče trošku jinak. Upečení zkoušíme vpíchnutím špejle (po vytažení z těsta musí zůstat špejle čistá, suchá, bez zbytků těsta).