V něm na klokana čekal vychovatel s několika odsouzenými a pomocí volejbalové sítě jej odchytili a vrátili do jeho výběhu.

„Přihopsal do věznice sám a dobrovolně. Následně jej odsouzení a chovatel lapili do volejbalové sítě a ve sklopci přenesli do výběhu k druhému klokanovi,“ uvedla mluvčí Vězeňské správy Markéta Prunerová.

První informace hovoří o tom, že během týdenního výletu klokan neutrpěl žádnou viditelnou újmu. „Klokan Skipy je v pořádku, nezraněný, ale vyhladovělý. Byl povolán veterinář, aby ho zkontroloval,“ doplnila Prunerová.

Zatím není jasné, jak se klokanovi minulou sobotu podařilo utéct. Podle průběžných zpráv se ale měl celou dobu pohybovat v lesích kolem jiřické věznice.

Proč se klokan vrátil?

O důvodech návratu klokana do věznice se můžeme jen dohadovat. Podle vedoucího Záchranné stanice pro handicapované živočichy na Huslíku Luboše Vaňka to nemusel být pouze hlad. „Klokan je býložravec a v tomto období by ve volné přírodě neměl mít až takový problém se stravou. Samozřejmě záleží i na tom, na jakou stravu byl zvyklý,“ vysvětlil.

Dalším důvodem mohla být celková fixace na prostředí. „Zvířata, a obzvláště ta žijící v zajetí, jsou velmi silně fixována na prostředí a na pachy, v nichž trvale žijí. Pokud se takové zvíře dá na útěk, může nastat situace, že zpanikaří a už se nikdy nazpátek do původních míst nevrátí. To zřejmě u tohoto klokana nenastalo, a po čase se rozhodl vrátit,“ uzavřel Vaněk.

Otevřená věznice

Chov klokanů je součástí projektu Otevřená věznice. Vybraní vězni žijí sice pod trvalým dohledem, ale velmi podobným způsobem jako na svobodě. Dojíždí do zaměstnání, starají se o zvířata či pracují na zahradě.