Jak umí být příroda krutá, se mohli na vlastní oči přesvědčit lidé, užívající si horkého odpoledne na břehu Podhradského rybníka. Domácí labutí rodinka byla napadena nájezdníky z nedalekého rybníka Bidelec. "Labutě se pustily do sebe na trávníku přímo před lavičkami. Samec doslova rozcupoval jedno mládě. Nikdy bych nevěřila, že mohou být labutě tak agresivní," komentovala jedna z očitých svědkyň Jana.

Podoba zámku s podhradským rybníkem z období kolem roku 1820.
JAK PLYNE ČAS: Podívejte se na archivní snímky Podhradského rybníka

Podhradské labutě byly zvyklé na provoz. "Naše labutí rodinka se vždycky pásla ráno a večer na trávě přímo u laviček. Labutě se lidí nebály, byly na ně zvyklé. To, co se odehrálo v pondělí, jsem za ty roky nezažil," komentoval Petr Piňos, správce přilehlého kempu Žralok.

Agresoři byli početně i věkově v převaze. "Rodina z Podhradského rybníka měla tři mláďata. Ty labutě, které přišly z Bidelce, jich měly šest a navíc byly větší. Takže jasný nepoměr sil," doplnil Piňos.

Krvavou bitvu zastavili ochránci přírody

"Na místo přijeli chlapi ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy Němčice nad Hanou. Napadané labutě odchytili a převezli je na plumlovskou přehradu," sdělil další podrobnosti správce kempu Žralok.

Po jednom z labutích mláďat na prostějovském rybníce zbyla jen hlavička a trocha peří
Zděšení u rybníka: po labutím mláděti zbyla jen hlava

Jedná se o naprosto přirozené chování. "Případ, který se stal, není ojedinělý. Jedná se o klasické jednání samců, kteří si vydobývají životní prostor. Samec napadá vždycky jako první mláďata, pak se pustí i do konkurenčního samce," vysvětluje ornitolog Tomáš Oplocký.

Pro labutě z Podhradského rybníka se hledá nový domov

"Situace se bohužel může opakovat. Labutí rodina z Bidelce letos nemá pravděpodobně dostatek potravy a proto ji hledá v okolí. My jsme labutě převezli na plumlovskou přehradu, ale máme zprávy, že putují zpátky. Bylo by lepší je odvézt někam dál, na jiný rybník," uzavírá Oplocký.