Amatérští meteorologové včera zachytili v oblasti České Skalice vzdušný vír připomínající tornádo, které se však nedotkne zemského povrchu, a nazýváme ho proto trombou. Z bouřkového mraku se vír odpojil mezi 12:20 a 12:30 hodin.

Časosběrné video zachycující celý vývoj tromby: 

| Video: Youtube

Svědci o trombě tvrdí, že byla poměrně výrazná. Byla vidět například až z Velkých Svatoňovic na Trutnovsku a laickým pozorovatelům naháněla hrůzu. 

Tromby nejsou v Česku ojedinělým úkazem, podle meteorologů se jich ročně objeví nad naším územím kolem čtrnácti. V průměru dvě z nich se každoročně přemění v tornáda.

Zatímco nad Českou Skalicí se včera objevilo tornádo, několik vesnic v okolí Litomyšle o tři hodiny později pustošila blesková povodeň. Silné, lokální a těžko předvídatelné bouřky ostatně hrozí i dnes.

Tromby

Trombou označujeme jakýkoliv atmosférický vír s nehorizontální osou rotace. Tromby se rozlišují na malé - menší přízemní víry, které se nespouštějí z bouřkového oblaku (vyskytují se i při slunečném počasí).

Druhou kategorií jsou velké tromby. Mezi ně patří tornáda a tuby, které se spouštějí ze základen bouřkového oblaku k zemi. Pokud se velká tromba dotkne zemského povrchu, hovoří se o tornádu. Pokud se zemského povrchu nedotkne, můžeme ji označit jako velkou trombu, tubu, nálevku nebo funnel cloud (názvosloví není jednoznačné).

V Česku je ročně pozorováno v průměru kolem čtrnácti tromb, z nichž dvě jsou přímo tornáda. 

Zdroj: Tornada.cz