Unikátní ozdoba náměstí je v Třešti dvacet let, tehdy procházelo náměstí T. G. Masaryka rozsáhlou úpravou a bylo otázkou, jak ho ozdobit. Vodní prvek už na náměstí byl a tak architekti přišli s myšlenkou slunečních hodin.

Čas se pak neodečítá od stínu, který vrhá celý sloup, to by musel stát šikmo. „Čas měříme podle stínu prostředku sloupu, jsou tam symbolické přesýpací hodiny. Sluneční hodiny ale nejsou samozřejmě tak přesné jako digitální hodinky řízené družicí,“ usmál se starosta.

Změna času. Ilustrační snímek
Změna času: Kdy si přetočit hodinky, jaké jsou výhody, jaká jsou rizika pro lidi

V neděli pak přijde chvíle, kdy bude potřeba hodiny přeřídit. Kulaté terče umístěné v dlažbě a označující jednotlivé hodiny správce hodin mechanicky, tedy pomocí speciálního klíče, sundá a posune o jednu pozici doleva.

Sluneční hodiny v Třešti

– jejich plocha je 663 metrů čtverečních

– vlastní sloup je vysoký 8,21 metrů

– v provozu od roku 2002

Nebude kvůli tomu ale vzhůru ve dvě v noci. „Chodíme ráno, v minulosti jsme u této příležitosti měli kulturní program, ale změny času jsou poměrně časté, tak se to lidem okoukalo. Dáváme si přestávku,“ sdělil starosta s tím, že do budoucna nevyulučuje návrta kulturního programu.

V době svého vzniku byly třešťské sluneční hodiny největší svého druhu minimálně v Evropě, nyní jim patří druhé místo. Před pěti lety je překonal vysílač nedaleko Bezvěrova na severním Plzeňsku, kolem kterého jsou rozmístěné číslice. Ty ale přeřídit nelze, půl roku tak ukazují špatně. „Myslím, že o ten primát jsme mohli přijít kdykoliv a dost dlouho jsme si užívali, že jsme největší,“ bral věc s nadhledem Hynk.

Částečně zatmělý měsíc.
Částečné zatmění Měsíce nad Vysočinou: pozorovat ho budou v Třebíči a Jihlavě

V Třešti jsou na místní unikát patřičně hrdí, starosta o hodinách mluví při akcích na náměstí, vypráví o nich i dětem ze školy, když ho navštíví. „O slunečních hodinách vím, ale že jsou tak významné, jsem nevěděla. Jsem totiž z Brtnice,“ odpověděla na dotaz Deníku k hodinám Monika Válková, která v týdnu zrovna procházela přes třešťské náměstí.

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Když nebe čaruje. Podívejte se na romantické podzimní fotky

Zdroj: Videokoláž:Deník/Zuzana Musilová