Návštěvníci dále často vzpomínají i na to, jak sem před desítkami let chodili do školní družiny a zájmových kroužků, bydleli tu nebo pracovali. Jeden z návštěvníků Vladimír Strejček je na zámku poprvé, z chalupy na Humpolecku to nemá daleko. K památce na Pelhřimovsku ho navíc váže rodinná historie, jeho dědeček totiž hospodařil na statku v nedalekém Rousínově. Chodil do zámku platit pachtovné, tedy nájemné.

„Z vyprávění vím, že asi někdy v roce 1929 děda statek odkoupil. Nyní už je z něj ruina, ale naše rodina tam byla dlouho. Řečický zámek se mi moc líbí. Je úžasné, jak to z trosek povstalo až do této podoby,“ říká po prohlídce zámku Vladimír Strejček.

Vedle lidí, kteří mají k zámku v Červené Řečici nějaký osobní vztah, sem od července míří i hodně klasických turistů, kteří chtějí vidět nově opravenou památku. „Jsou z celé republiky. Mně osobně překvapilo, že mnozí přijíždí z oblasti Karlových Varů, Sokolova a Chomutova. Měli jsme tu také návštěvníky ze Slovenska, velkou skupinu z USA, potom jednotlivé návštěvníky z Ameriky, Anglie, Holandska a Německa,“ říká k tomu kastelánka Miroslava Paclová, která bydlí přímo v Červené Řečici.

Prohlídky se těší velkému zájmu 

O prohlídky je od otevření zámku velký zájem. „Dokonce jsme museli, zejména v dopoledních hodinách o víkendech, pravidelně prohlídky přidávat,“ doplňuje kastelánka. Dá se předpokládat, že návštěvnost památky ještě stoupne.

Zámek je nyní k dispozici také pro svatební obřady. A v plánu jsou další aktivity pro veřejnost, jako jsou edukační programy pro školáky, podzimní řemeslný trh a adventní trhy.

close Prohlídka na zámku v Červené Řečici. info Zdroj: Deník/Zuzana Musilová zoom_in Prohlídka na zámku v Červené Řečici

Lidé si mohou prohlédnout krásně opravené první nádvoří se sgrafity. V interiéru se seznámí s tím, jak za dob pánů Leskovců zámek získal svou renesanční podobu a jak se zde žilo dalším významným majitelům – pražským arcibiskupům. Na konci uvidí videomapping s mnoha dalšími informacemi o historii zámku.

„Některé původní vybavení z řečického zámku skončilo na jiných památkách, mnohé se rozprodalo. Nábytek a některé další exponáty máme zapůjčené ze zámků Červená Lhota, Telč, Náměšť nad Oslavou a z hradu Zvíkov. Na zámku se dochoval původní manýristický obraz, který se nachází v bývalé arcibiskupské kapli, nyní svatebním salonku. Dále to jsou dva malé akvarely z konce 19. století, kde je přímo znázorněn zámek. Vidíme tak, že se jeho podoba od té doby zásadně neměnila. Dochovala se také troje kachlová kamna,“ vysvětluje Miroslava Paclová.

Památku se podařilo opravit jen zčásti, druhé nádvoří na své znovuzrození stále čeká. Otevírací doba zámku je od úterý do neděle od devíti do sedmnácti hodin. Dospělí za prohlídku zaplatí sto osmdesát korun, studenti a důchodci nad pětašedesát let sto čtyřicet korun, děti do šesti let mají prohlídku zdarma.

Skvost české renesance 

Červená Řečice je jediným dochovaným opevněným renesančním zámkem na našem území. Zámek byl původně tvrzí, později gotickým hradem. V nádherný skvost české renesance jej proměnil rod Leskovců.

Po většinu času byl zámek ve vlastnictví církve. Nejdříve byl sídlem biskupů, pak se stal sídlem pražských arcibiskupů.

Znárodněn byl po roce 1948. Od roku 1960 do počátku devadesátých let na zámku sídlil okresní archiv. Byly tam také byty, školní družina, prostory pro zájmové kroužky, lesnické družstvo, nejrůznější provozovny i národní výbor. V těchto letech tam prováděli jen nejnutnější opravy a údržbu. Po revoluci se církev svého majetku v Červené Řečici vzdala, neuplatnila restituce.

close Prohlídka na zámku v Červené Řečici. info Zdroj: Deník/Zuzana Musilová zoom_in Prohlídka na zámku v Červené Řečici

V prosinci 1990 se zámek dostal do soukromých rukou a začala hlavní zkáza. Majitel tehdy zámek využil k tomu, aby si vzal u banky vysoký úvěr. Ale už o stavbu nepečoval a nevyužíval ji. Zámek chátral, začalo do něj zatékat. Proto Spolek pro záchranu památek červenořečických spolu se sdružením Švagr organizoval akci Slámování, která měla upozornit na zoufalý stav této památky.

Od roku 2008 je majitelem družstvo Zámek Šebestián. Nejprve začaly záchranné práce a první menší opravy, aby nedocházelo k další destrukci zámku. Podařilo se opravit střechy. Od roku 2014 je zámek národní kulturní památkou. Největší oprava se datuje v letech 2020 až 2023, kdy zámek dostal svoji současnou podobu.

ZUZANA MUSILOVÁ