Most má několik křesťanských kostelů, kaplí a modliteben, ale svátek Vesak se neslaví v žádném z nich. Je to svátek buddhistický a v Mostě se slaví v buddhistickém centru Pagoda, který společnými silami vybudovala a udržuje vietnamská komunita žijící v regionu. Květnový Vesak byl pro ně další příležitostí k setkání.

Letět s Felixem Baumgartnerem byl nezapomenutelný zážitek
Vrtulník hlavou dolů. Nad Pardubicemi se proháněl letecký rekordman

„Svátek Vesak je jeden z nejvýznamnějších buddhistických svátků ve Vietnamu i dalších asijských zemích a oslavuje narození Buddhy. Je zároveň svátkem štěstí a míru, a proto se rodiny scházejí, chodí spolu do chrámů a účastní se modliteb či přednášek o buddhismu. Věřící pořádají různé charitativní události nebo se účastní dalších aktivit, jejichž smyslem je šířit radost, štěstí a mír,“ vysvětlil Deníku předseda Svazu Vietnamců v Ústeckém kraji Trinh Van Minh.

Nesmí ublížit ani mouše 

Vesak v mostecké Pagodě začal v předsálí ochutnávkou vegetariánských pokrmů, protože v ten den praktikující věřící nesmí ublížit ani mouše.

Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Po hodování následoval úvodní ceremoniál ve svatyni s přednáškou mnicha o významu svátku, jehož oslava zahrnula i obřad „Koupání Buddhy“. Tento rituál spočívá v polévání sošky Buddhy vodou ovoněnou lístky květů, což má účastníky harmonizovat, očišťovat a přibližovat jejich mysl k osvícení.

Buddha
Buddha, známý také jako Siddhártha Gautama – osvícený či probuzený, žil před dvěma tisíci lety v severní Indii a je zakladatelem buddhismu. Historický Buddha, šokovaný poznáním, že lidé trpí, opustil pohodlí domova a pomocí různých praktik hledal způsob, jak se osvobodit od strastí a koloběhu života. Po mnoha nezdarech a omylech nakonec s pomocí meditace a zklidnění mysli dosáhl stavu, ve kterém poznal příčinu utrpení a začal učit lidi tzv. střední cestě, tedy vyhýbání se extrémům. Jeho učení se šíří dodnes a ovlivňuje stovky milionů lidí, zejména v Asii.

Pagoda Most
Buddhistické kulturní centrum Pagoda Most sídlí v bývalém obchodním středisku v ulici U Stadionu. Slouží pro setkávání vietnamské komunity, udržování tradic a pořádání různých akcí.