"Závěrem je uložení pokuty ve výši 5 000 korun, která byla na místě zaplacena. Pokuta není symbolická, protože jde o velmi cenné území a potenciálně velmi negativní příklad pro jiné. Na druhou stranu jsme nesáhli k vyšší možné hranici, protože se viník sám dobrovolně přihlásil, k činu se přiznal, projevil lítost a včerejší ohledání na místě ukázalo, že naštěstí nedošlo k žádnému významnému poškození fenoménu, které poškozeny být mohly. Tvůrci spirály použili pouze na povrchu ležící kameny a nezasáhli do půdního krytu, nepoškodili naštěstí ani porosty zdejších ohrožených rostlin," řekl Radek Drahný.

Spirála byla ve vnitřní části ozdobena dřevěnými pilinami, které si žena na místo přinesla. "Řekla, že šlo o spontání nápad, že si neuvědomovala, že to může být z hlediska ochrany přírody problematické. Omluvila se a slíbila osobní brigádnickou pomoc Správě KRNAP pro ochranu krkonošské přírody," dodal Drahný.

Vyhledávaný cíl turistů 

Obrazec vznikl za řetězovými zábranami. V letní sezoně se denně na Sněžce vystřídá tisíce lidí. Sněžka patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Krkonoších. Lze se tam dostat pěšky z několika směrů a také kabinovou lanovkou z Pece pod Sněžkou.

Drahný připomněl, že řetězové zábrany na Sněžce nejsou pro bezpečnost návštěvníků, ale pro ochranu toho cenného, co stále na vrcholu nejvyšší české hory je, před poškozením." Děkujeme, že toto omezení budete respektovat," uzavřel.