"Rosteme každý měsíc o více jak třicet procent a pozitivní ohlasy máme jak od českého, tak i zahraničního publika," uvedl v tiskové zprávě Lukáš Burda, CEO studia DIVR Labs, které za (co do rozlohy - 250 metrů čtverečných - největším) projektem v Evropě stojí. Podle magazínu Forbes Golem VR vyšel na necelých 30 milionů korun a mezi investory jsou i zakladatel CZC.cz Josef Matějka i Ondřej Fryc, bývalý majitel Mall.cz.

Zdroj: Youtube

"Vsadit na chuť návštěvníků projít si rudolfínskou Prahu a oživit Golema se evidentně vyplatilo," libují si v DIVR Labs. Čeští vývojáři se nechali inspirovat v zahraničí, kde se zážitek zprostředkovaný počítači stává čím dál tím oblíbenější. Jenže tohle studio nechtělo mít jen obyčejnou střílečku, kde musí hráč zabít co nejvíc zombíků. Golem VR je spíš virtuální procházkou po Praze kolem roku 1576 za vlády Rudolfa II., který se zajímal o alchymii, astrologii či okultní vědy.

Když zaplatíte 450 korun, dostanete VR brýle od Oculusu, do ruky senzor Leap Motion a na záda batoh s notebookem XMS. Herní plochu snímá 80 speciálních kamer Optitrack. "Golem VR se řadí do kategorie zážitkových multismyslových her, kde hráč poznává okolní virtuální svět a přitom se běžně pohybuje v prostoru," popisuje tisková zpráva.

Karlův most bez soch

Úkoly vypadají docela jednoduše - musíte vyřešit rébus, najít tajné znamení nebo zahnat slepice. V závěru přijde na řadu právě i ovládnutí legendárního Golema. Novináři, kteří si virtuální realitu vyzkoušeli, oceňují především nevšední zážitek. Vždyť kde jinde byste si mohli připadat jako v 16. století? V suterénu Hamleys v centru metropole si můžete díky Golem VR navíc prohlédnout, jak vypadal Karlův most ještě bez soch svatých.

A protože Golem VR byl koncipován jako hra založená na pověsti o obřím umělém člověku, přízraku pražského Židovského Města, lze se virtuálně setkat i s rabbim Löwem (rabín se jmenoval Jehuda Löw ben Becalel), který údajně císaři na konci 16. století sdělil tajemství… Ale zpátky do reality 21. století. Studio DIVR Labs láká návštěvníky tím, že vývojáři do příběhu přidávají nová vylepšení a interakci. Pokud jste tedy Golem VR vyzkoušeli už během uplynulého čtvrt roku, můžete jít klidně na podzim znovu.

Česká firma navíc hodlá prorazit v byznysu s virtuální realitou také v zahraničí. Podle ředitele Burdy proběhlo jednání v dalším evropském městě, kde by DIVR Labs rádo spustilo nový unikátní projekt. Paralelně s Golemem má v Praze brzy začít fungovat také druhá hra. "Vybaveni baterkou a speciálním detektorem se návštěvníci virtuální reality utkají se svým strachem. Při hledání nebezpečného artefaktu totiž zjišťují, že v temných hlubinách důlních jeskyň nejsou sami," zvou čeští počítačoví nadšenci do hračkářství Hamleys další hosty.