„S blížícím se létem si najde k nám do Kravař cestu více návštěvníků a zvídavých turistů. Někteří si rychtu projdou sami, jiní upřednostní komentovanou prohlídku. Mohou si vybrat,“ sdělil etnograf, sbírkový kurátor a vedoucí pobočky Vísecká rychta Marek Hofman. Ten působí v českolipském muzeu šest let a jak přiznal, samotného ho překvapilo, co se za tu dobu podařilo udělat. „Spolu s kolegy jsme provedli terénní úpravy a snažíme se expozici postupně vylepšovat, rozhodně jsme neustrnuli v čase,“ zdůraznil.

Pracovníci Správy Krkonošského národního parku instalovali v úterý na Labské louce první tři obnovené Muttichovy němé značky.
Jinde je nenajdete. V Krkonoších staví unikátní němé značky se stoletou tradicí

Horní patro rychty se věnuje vývoji severočeského domu a stavebním technikám, zatímco komory a horní světnice představují návštěvníkům tradiční způsoby obživy obyvatel na Českolipsku. „Součástí jsou i venkovní expozice přibližující tradiční řemesla. Pokaždé mě potěší, když dorazí návštěvníci, kteří se řemeslu vlastnoručně věnovali a podělí se s námi o jejich vzpomínky a zkušenosti,“ dodal Hofman.

V rychtě je aktuálně k vidění i výstava ze sbírek Kateřiny Ebelové, která už řadu let provozuje na pražské Letné Galerii Scarabeus. Vedle kurátorské a sběratelské činnosti se věnuje také výtvarné činnosti, především tvorbě masek a loutek. „Kolekce nástěnných textilií ukazují výjevy z rodinného života. Výšivky doplňují prvorepublikové kávoviny jako kávomlýnky či dózy,“ popsala výstavu Česká paní česky vaří, přitom dobře hospodaří Ebelová.

Přiblížení zvyků a tradic 

Během celého roku se snaží prostřednictvím doprovodného programu přiblížit nejen lidovou architekturu, ale i samotné zvyky a tradice. Letos už mají za sebou masopustní i velikonoční oslavy a čtvrtý červencový víkend se uskuteční Dny lidové architektury. „Součástí bude i divadlo, které bude plnit funkci oživlé expozice. Proběhnou ukázky tradičních řemesel a nebudou chybět ani domácí zvířata. Ty jsou lákadlem hlavně pro děti,“ nastínil plány vedoucí pobočky. V září zase budou v Kravařích řemeslníci prezentovat své výrobky během akce Šikovné ruce, která nahradila Kravařskou Paličkyádu.

Vodní elektrárna v Rudolfově je kulturní památkou, která prošla velkou obnovou. Nyní se otevře veřejnosti.
Její stavbu provázel obří skandál. Nyní se elektrárna Rudolfov otvírá veřejnosti

Sám Hofman se v muzejní a etnografické činnosti našel. Práce je podle něj pestrá a rozhodně se nenudí. Pro zájemce si připravil výstavu, která přibližuje chalupy herců, muzikantů a zpěváků na Českolipsku a jeho širokém okolí. „Jedna část výstavy se věnuje i zpěvačce Evě Pilarové, která měla chalupu v Nedvězí a během svého života a pobytu v Dubé obohatila zdejší kulturní život. Nechybí ani její umělecký životopis a zmínka o koncertech na Českolipsku,“ podotkl kurátor. Výstava je k vidění ve Výstavní síni Josefa Maštálka až do 31. července.