Na návrh Ústředního krizového štábu zařadila vláda ostravskou společnost, která je největším evropským výrobcem bezešvých ocelových lahví, mezi šest domácích výrobců ochranných pomůcek proti koronaviru, kteří budou přednostně zásobovat ministerstvo vnitra.

Na množství výrobků, které stát bude odebírat, se ministerstvo s firmami dohodne. Kyslíkové medicinální lahve se používají mimo jiné při plicní ventilaci, nasazované při těžkém průběhu nemoci COVID-19.

Podle slov předsedy dozorčí rady Cylinders Holding Jana Světlíka společnost na rozhodnutí vlády nečekala a připravila se předem.

„Kromě naší ostravské firmy začala lahve vyrábět také naše společnost Vítkovice Milmet v polském Sosnovci. Společně máme kapacitu nyní nastavenu na 38 000 medicinálních lahví za měsíc. Objednávku českého státu zatím nemáme k dispozici, jsme připraveni ji splnit prioritně, jak se to od nás očekává," uvedl Jan Světlík.

Skupina očekává, že český stát objedná zhruba 10 000 medicinálních lahví, tento objem je skupina při česko-polské kooperaci schopna dodat zhruba za týden.

Výrobní zázemí v Ostravě a Sosnovci by mělo být pro uspokojení poptávky dostatečné velké. Další vyrobené láhve nad rámec poptávky od českého státu bude holding exportovat do dalších zemí, kde se doplňuje zdravotnické zázemí pro boj s koronavirem.

Skokový nárůst objednávek medicinálních lahví na kyslík, dusík a rajský plyn firma zaznamenala již dříve, převažovaly požadavky zejména z Itálie a Španělska.